piątek, 14 kwietnia 2023 07:31

Młodzież z Trzebini najlepsza w Polsce

Autor Julia Banaś
Młodzież z Trzebini najlepsza w Polsce

Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini zwyciężył w kolejnej edycji olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Uczennice z zachodniej Małopolski wiedziały najwięcej o składkach, emeryturach, rentach i zasiłkach macierzyńskich. Pokonały 3,6 tys. rywali z ponad 1 tys. szkół w Polsce.

Organizowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pod patronatem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, olimpiada ubezpieczeniowa cieszy się renomą wśród uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych w całej Polsce.

Na fundamentalną rolę edukacji w powodzeniu modernizacji państwa zwróciła uwagę gospodyni finału olimpiady, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. - Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych jest kamieniem milowym wiedzy ekonomicznej. Możemy oczekiwać, że ci młodzi ludzie, którzy biorą udział w olimpiadzie ubezpieczeniowej, a zwłaszcza ci, którzy są jej finalistami, będą w niedalekiej przyszłości uczestniczyć w dyskursie publicznym na temat ekonomii, gospodarki, finansów publicznych. I staną po stronie faktów i konkretów, a nie tego, co się komuś wydaje na temat składek, emerytur czy zasiłków – mówiła prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Podkreśliła, że ZUS to nowoczesny urząd, który sprawnie obsługuje miliony klientów. – Staliśmy się tak naprawdę nowoczesnym centrum usług społecznych w Polsce. Wzorowo przeszliśmy przez Covid-19, sprawnie wdrożyliśmy pomoc dla polskich przedsiębiorców, pomagamy uchodźcom z Ukrainy. Wprowadziliśmy system opieki nad rodzinami.

W finale olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział 20 trzyosobowych zespołów. 16 z nich to zwycięzcy etapów wojewódzkich. Ponadto 4 zespoły z etapu wojewódzkiego uzyskały tzw. dzikie karty. Łącznie w roku szkolnym 2022/2023 w szranki olimpijskie stanęło 36 tysięcy uczniów z ponad tysiąca szkół w całej Polsce.

Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” jest zwieńczeniem projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS”, w którym wiedzę o ubezpieczeniach zdobyło do tej pory ponad pół miliona młodych ludzi. Udział w projekcie daje praktyczną wiedzę u progu dorosłości, a udział w Olimpiadzie to szansa na atrakcyjne nagrody oraz preferencyjne warunki przyjęcia na studia.

Wyniki Olimpiady Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych, edycja 2022/23:

1 miejsce: Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini w składzie: Aneta Chlebowska, Natalia Zajega, Dominika Kłeczek.

2 miejsce: I Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim w składzie: Jagoda Początek, Aleksander Woicki, Szymon Kuźba.

3 miejsce: Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych we Wrocławiu w składzie: Karolina Rogala, Zuzanna Nawrotny, Daria Dobrzeniecka.

Chrzanów - najnowsze informacje

Rozrywka