czwartek, 4 maja 2023 11:37

Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej w Koźmicach Wielkich

Autor Julia Banaś
Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej w Koźmicach Wielkich

Już od 10 lat w Święto Flagi RP, przypadające w dniu 2 maja, mieszkańcy spotykają się w Koźmicach Wielkich na uroczystościach przy Pomniku Żołnierzy Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej z placówki „Sosna – Las”, by oddać hołd lokalnym bohaterom.  

To właśnie w tym miejscu kapral Władysław Kurek „Mocarny” wybudował magazyn broni. W placówce Koźmice Wielkie schroniło się także kilku oficerów Armii Krajowej zagrożonych aresztowaniem oraz organizowano szkolenia oficerskie.Wartę honorową zapewnili żołnierze z Jednostki Strzeleckiej 2077 Kraków oraz 2 Drużyna Harcerska Sokoły z Gorzkowa - Hufiec ZHP Wieliczka.

Program artystyczny zaprezentowały przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej im. Obrońców Westerplatte w Koźmicach Wielkich pod kierunkiem Joanny Suder oraz Gabrieli Oprzędek. W  przedstawieniu podkreślali wartość flagi, która jest obok godła symbolem wolnego i niepodległego państwa, łączącym Polaków w kraju i za granicą. - Naszym zwyczajem, ale równocześnie potrzebą serca, jest rozpoczęcie świętowania majowych wydarzeń patriotycznych  przy pomniku bohaterów w Koźmicach Wielkich.  Dokładnie 10 lat temu Pan Piotr Kurek zaprosił nas tutaj, abyśmy popatrzyli na zapisane w tym miejscu nazwiska żołnierzy AK. Rozmawiałem z nim bardzo dużo o historii, ale nie tej w wersji książkowej, lecz o historii ludzi i poświęceniu dla Polski, dla biało-czerwonej. Każdy z nas ma swoją historię życia i od nas samych zależy, czy znajdzie się w niej miejsce na szacunek dla Ojczyzny. - powiedział Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.

Po występach artystycznych o. Jerzy Pająk, kapelan organizacji kombatanckich i niepodległościowych, w tym Związku Sybiraków, Rodzin Ofiar Katynia, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, poprowadził modlitwę za poległych za Ojczyznę. Następnie  członkowie delegacji reprezentujących m. in.: stowarzyszenia kombatanckie, Sejm RP, władze samorządowe, sołectwo Koźmice Wielkie, instytucje oraz stowarzyszenia działające na wielickiej ziemi, złożyli kwiaty przy pomniku. W imieniu mieszkańców wiązankę kwiatów złożył burmistrz Wieliczki Artur Kozioł wraz z Agnieszką Szczepaniak, Zastępcą Burmistrza ds. Społecznych oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce Tadeusz Luraniec. Orkiestra Koźmice Wielkie zaprezentowała najbardziej znane utwory patriotyczne. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania mogli skosztować tradycyjnej żołnierskiej grochówki. Całość uroczystości poprowadził Adam Marek Panuś – Sekretarz Gminy Wieliczka.

Inf. i fot. FB/Miasto i Gmina Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka