środa, 4 maja 2022 09:25

Montaż klimatyzacji w bloku - co warto wiedzieć?

Autor Artykuł sponsorowany
Montaż klimatyzacji w bloku - co warto wiedzieć?

Klimatyzacja w bloku jest najczęściej marzeniem każdego lokatora. Pozwala ona uzyskać komfort termiczny nawet podczas wysokich upałów. Klimatyzacja pozwala szybko ochłodzić domową przestrzeń, osuszyć powietrze, zapobiegając jednocześnie pojawianiu się pleśni czy też grzybów. Jednakże okazuje się, że zakładanie klimatyzacji w bloku może być nieco kłopotliwe.

Co warto wiedzieć przed decyzją zakupową?

Przede wszystkim wymaga to uzyskania zgody wspólnoty lub też spółdzielni mieszkaniowej w przypadku posiadania klimatyzatora wraz z jednostką zewnętrzną. Pozwala ona na odprowadzanie ciepła na zewnątrz budynku. Najczęściej na uzyskanie zgody należy czekać od jednego do nawet dwóch miesięcy. Należy także mieć świadomość, że klimatyzatory z montażem na elewacji lub też na dachu mogą spotkać się z nieprzychylną opinią ze strony wspólnoty. Wiąże się to z tym, że urządzenia, które montowane są na elewacji lub na dachu mogą wpłynąć bardzo negatywnie na jego strukturę, kondycję ale także walory estetyczne.

Klimatyzatory zamontowane na elewacji mogą zatem razić innych mieszkańców. Ponadto mieszkańcy mogą zgłaszać występowanie zbyt wysokiego hałasu. Jednakże w tym przypadku wybierać należy klimatyzatory, które generują bardzo niewielkie ilości hałasu. Warto o tego typu kwestie zadbać podczas zakupu klimatyzatora.

Klimatyzacja w bloku - formalności

Chcąc zamontować klimatyzację na elewacji budynku należy przygotować się na spotkanie z zarządcą oraz uzyskać zgodę wszystkich mieszkańców wspólnoty. Zgodnie z ustawą o własności elewacja budynku jest tak zwaną nieruchomością wspólną. Jest to zatem część budynku, która nie należy w wyłączności do użytku któregokolwiek z lokatorów. Dlatego, aby zamontować klimatyzację na zewnątrz, czyli na elewacji konieczna jest zgoda Wspólnoty Mieszkaniowej. Dodatkowo niezbędne jest sprawdzenie czy montaż klimatyzacji nie wpłynie negatywnie przede wszystkim na kondycję elewacji oraz ogólny wygląd nieruchomości.

Najczęściej jednak miejsca, w których akceptowalne jest montowanie klimatyzacji to posadzki, przestrzeń na wysokości balustrady, a także liggi. Z kolejnej prostszym sposobem montażu jednostki zewnętrznej jest ustawienie jej na posadzce balkonu. Wnęka balkonowa stanowi zawsze integralną część lokalu, tym samym nie zalicza się do nieruchomości wspólnej. Dlatego też zgoda na takie usytuowanie agregatu nie jest wymagana. Wówczas należy zainwestować w specjalne stojak, który nie będzie przynosił drgania. Należy ponadto wykorzystać także wypoziomowanie gumowe podkłady antywibracyjne. Dzięki nim agregat będzie stabilnie stał na podłodze.

Jaką klimatyzację wybrać do mieszkania w bloku?

Mieszkanie w bloku może być bardzo przyjemna pod względem termicznym jeżeli tylko zostanie zainstalowana klimatyzacja. Wówczas nie trzeba będzie męczyć się z upałem. Do mieszkanie w bloku najczęściej kupowane Są dwa rodzaje klimatyzatorów. Jest to klimatyzator przenośny oraz klimatyzator ścienny. Każdy z tych urządzeń zapewnia wysoką jakość powietrza oraz przyjemną temperaturę. W przypadku większych metraży Warto zainwestować w nieco droższe klimatyzatory, na przykład wielofunkcyjną klimatyzację ścienną. Natomiast w przypadku niewielkich mieszkań w bloku sprawdzi się nawet przenośny klimatyzator, który jest znacznie tańszym rozwiązaniem, a ponadto nie wymaga dodatkowych pozwoleń wspólnoty.

O czym należy pamiętać podczas montażu?

Zdecydowanie najbardziej wielofunkcyjnym urządzeniem jest ścienna klimatyzacja. Kraków to miasto, gdzie funkcjonuje Wiele firm specjalizujących się w montażu klimatyzacji. Tym samym uzyskać można szerokie wsparcie w zakresie zakupu produktów, a także ich montażu. Klimatyzacja ścienna zapewnia doskonały komfort chłodzenia w czasie lata. Umożliwia ona również płynną regulację obrotów wentylatora. Wiąże się to dodatkowo z oszczędnością energii elektrycznej, a także krótszym czasem chłodzenia. Natomiast klimatyzator przenośny zwłaszcza w odniesieniu do klimatyzatora ściennego wypada nieco gorzej. Jednakże warto wybrać go do mieszkania w bloku, kiedy zależy nam na obniżeniu temperatury powietrza w stosunkowo niewielkim pomieszczeniu. Warto zdecydować się również na klimatyzator przenośny w przypadku, kiedy nie ma możliwości lub czasu oraz chęci na kłucie ścian oraz montaż klimatyzatora ściennego. Jest także stosunkowo tania opcja klimatyzatorów, które wypada bardzo atrakcyjnie pod względem kosztów finansowych. Jest zatem rozwiązanie dla lokatorów, którzy jedynie wynajmują dane mieszkanie w bloku, natomiast nie są jego właścicielami.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje