poniedziałek, 27 czerwca 2022 13:47

Myślenickie Wianki z ekologicznym przesłaniem i... ogniem

Autor Marzena Gitler
Myślenickie Wianki z ekologicznym przesłaniem i... ogniem

Plecenie wianków, puszczanie ich do Raby, a nawet spacer w jej nurcie - tak w Myślenicach świętowano tegoroczne Wianki pod hasłem "Rzeka siłą miasta". Wydarzenie zwieńczył taniec ognia.

Myślenickie Wianki, które rozpoczęły się po południu w sobotę, 24 czerwca nawiązywały do dziedzictwa przyrodniczego Gminy Myślenice, ludycznych zwyczajów i tradycji.

O dawkę wiedzy zadbało Myślenickie Centrum Kultury i Sportu oraz Muzeum Niepodległości w Myślenicach, które przygotowało średniowieczny obóz  a w nim warsztaty dla dzieci z pokazem życia codziennego mieszkańców Myślenic z połowy XIV wieku, prezentując miejskich drabów (odpowiednika obecnej Straży Miejskiej). Można było dać się zakuć w dyby, posłuchać barda, czy zobaczyć jak wyglądało rycerskie uzbrojenie i opancerzenie.

Na chętnych czekały kwiaty i zioła. Spotkanie poprowadzi Agata Bargiel z Mocy Głosu, członkini kolektywu Siostry Rzeki, która przy przy okazji wyplatania wianków przypomniała symboliczne znaczenie roślin ochronnych, miłosnych, odczyniających oraz ich naturalne właściwości.

Dla chętnych poprowadzono warsztaty makramowe zdobienie lampionów, które poprowadziła Dominika Serzysko z Pracowni SpoTkanie, również członkini Kolektywu Siostry Rzeki.

O godzinie 18.00, tuż po zakończeniu warsztatów odbył się urokliwy spacer medytacyjny „Z nurtem rzeki" - wędrówka korytem rzeki Raby i puszczanie wianków.

Na finał o godz. 19.00 zagrał i zaśpiewał zespół Zielony Szlak, a o 20.30 nos świętojańską uczczono pokazem teatru tańca z ogniem.

W trakcie trwania Myślenickich Wianków o lokalne produkty zadbały panie z Stowarzyszenia Nasza Zasań, czy Koła Gospodyń Wiejskich z Osieczan, a swoje stoiska pokazowe mieli również Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Myślenicach oraz stowarzyszenie Przytul Sierściucha, które prowadziło zbiórkę na rzecz bezdomnych zwierząt.

Wydarzenie odbyło się w ramach tegorocznych obchodów jubileuszu 680-lecia lokacji Myślenic, a patronat nad nim sprawował burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.

fot. UMiG Myślenice

Myślenice - najnowsze informacje