środa, 18 maja 2022 13:52

Nauka języków kluczem do osiągnięcia stabilności finansowej

Autor Artykuł sponsorowany
Nauka języków kluczem do osiągnięcia stabilności finansowej

XXI wiek to czas otwartych granic, kiedy każdy może wziąć sprawy w swoje ręce i poprowadzić swoje życie w taki sposób, żeby być kowalem swojego losu. Świat jest ogromny i zapewnia nieograniczone możliwości. Coś, co w Polsce wydawać by się mogło nieosiągalne, można robić za granicą lub zdalnie – przez Internet. Jedyną granicą, która nadal blokuje całkiem spory odsetek społeczeństwa, jest komunikacja, a raczej problemy związane z brakiem znajomości języka obcego. Nawet w dzisiejszych czasach, kiedy można korzystać z usług takich serwisów do nauki języków jak Preply, nadal spora część osób pozostaje zamknięta w granicach Polski ze względu na nieznajomość angielskiego.

Problemy z odpowiednim szkoleniem Polaków

Przez lata przyjęło się, że to właśnie język angielskim jest tym oficjalnym – międzynarodowym sposobem porozumiewania się z innymi ludźmi. W Polsce dopiero od 2009 roku wprowadzono obowiązkową naukę języka angielskiego dla uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej. Pomimo tego, że cały okres nauki obejmuje nawet około 2000 lekcji, spora część uczniów nadal ma problemy z dogadaniem się z osobami zza granicy. Czy lekcji angielskiego jest za mało? Prawdopodobnie tak, ale trudno byłoby wsadzić do napiętego już grafiku uczniów cokolwiek dodatkowego. Szkolnictwo wymaga gruntownej reformy i to nie tylko pod względem zmiany ogólnego programu nauczania, ale także podejścia do samej nauki, która powinna skupiać się także na praktycznym korzystaniu z języka.

Statystyczny Polak, który ukończy pełen program nauczania i zda maturę, jest w stanie zrozumieć większość tekstu pisanego oraz nieco mniej mówionego. W praktyce taka osoba ma ogromne problemy w dogadaniu się z drugą osobą, a mowa jedynie o tych absolwentach, którzy ukończyli szkołę z co najmniej dobrym wynikiem z języka angielskiego. Cała reszta totalnie nie rozumie większości rzeczy po angielsku.

Czy można coś z tym zrobić? Oczywiście, że tak. Polacy wzięli sprawy w swoje ręce i wykupują dodatkowe, profesjonalne lekcje angielskiego, które najczęściej są prowadzone przez nie ograniczanych programem nauczania nauczycieli szkolnych. Takie lekcje są atrakcyjniejsze i przede wszystkim skuteczniejsze. To prawdziwa porażka polskiego szkolnictwa, z czym nikt dosłownie nic nie zrobił od wspomnianego 2009 roku.

Jakie możliwości czekają na osobę, która posługuje się językiem angielskim?

Korzyści odpowiedniej znajomości języka są ogromne i nie chodzi tutaj jedynie o możliwość kontaktu i poznawania innych kultur. To także znacznie lepsze warunki pracy. Wystarczy zapoznać się z ze statystykami zarobków w jednych z najlepiej opłacanych sektorach gospodarki w Polsce i okaże się, że wcale nie są takie wysokie. Następnie można je porównać do standardowego stanowiska pracy w Niemczech, czy innych zachodnich krajów i to bez wymaganego konkretnego doświadczenia lub wykształcenia. Okaże się, że polski specjalista z danej dziedziny zarobi około 3000-6000 zł, a pracownik na budowie w Niemczech lub Anglii dostanie równowartość 10 000 zł miesięcznie. Różnica jest ogromna, a to dopiero początek.

Świat coraz bardziej przyzwyczaja się do pracy zdalnej. Dzisiaj nie trzeba już bezwzględnie jeździć w konkretne miejsce, żeby wykonywać prace typowo biurowe. Można współpracować z firmami z całego świata na zasadach freelancingu. Wystarczy komputer, połączenie z siecią i umiejętność dogadania wszelkich szczegółów (w języku angielskim). Często firmy takie poszukują Polaków, którzy wykonują pracę po polsku i trzeba się jedynie z nimi dogadać. Co ciekawe, stawki za taką pracę są liczone po zachodnich cenach, więc Polak może zarabiać o wiele więcej niż na standardowym stanowisku w kraju, po prostu siedząc w domu.

Robić można bardzo wiele, a rynek pracy zdalnej nieustannie się rozszerza, zapewniając coraz to nowsze możliwości. Najpopularniejsze formy pracy to:

  • tłumaczenia,
  • pisanie artykułów do Internetu,
  • prowadzenie mediów społecznościowych,
  • wirtualny asystent na rynek polski dla konkretnej firmy,
  • projektowanie stron,
  • wykonywanie prac programistycznych.

Możliwości są nieograniczone i jeśli ktoś złapie dobry kontakt, to niekiedy z czegoś niepozornego może rozwinąć się przygoda na całe życie. Wystarczy jedynie znać język angielski.

Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje

Rozrywka