Mieszkańcy Krakowa mówią stanowcze Nie pomnikowi Orląt Lwowskich na terenie Parku im. Wisławy Szymborskiej. Ruszyła zbiórka podpisów w tej sprawie. Organizatorzy akcji namawiają do składania podpisów na Facebooku. Jeżeli zbiórka zakończy się sukcesem, projekt trafi pod obrady Rady Miasta Krakowa.
Na początku lipca w Krakowie otworzono park im. Wisławy Szymborskiej. Utworzony przez miasto park powstał dzięki inicjatywie, którą w ramach budżetu obywatelskiego poparło blisko 9 tys. krakowian. Kiedy pojawił się pomysł, by park otrzymał imię poetki, aprobatę wyraziło 3 360 osób z całej Polski, podpisując petycję „TAK dla parku im. Wisławy Szymborskiej”. Inwestycja została przyjęta bardzo optymistycznie przez mieszkańców stolicy Małopolski, którzy tłumnie pojawili się na otwarciu parku.
Niespełna pół roku później o parku przy ulicy Karmelickiej ponownie zrobiło się głośno. Wszystko za sprawą Urzędu Miasta w Krakowie, który planuje postawić na terenie parku pomnik ku czci Orląt Lwowskich. Takiej inicjatywie stanowcze Nie mówią mieszkańcy, którzy nawet zaczęli zbiórkę podpisów w tej sprawie na Facebooku.
Taki pomnik Orląt Lwowskich chcą postawić władze Kraków w niedawno otwartym Park przy Karmelickiej im. Wisławy...
Opublikowany przez Funkcja Miasto Poniedziałek, 30 października 2023
"My, mieszkańcy Krakowa, którzy przez 12 lat zabiegaliśmy o utworzenie parku przy ul. Karmelickiej, który z woli Rady Miasta Krakowa nosi imię Wisławy Szymborskiej, wnosimy o rezygnację z koncepcji lokalizowania w nim pomnika Orląt Lwowskich. Połączenie odrębnych narracji - idei obrony Ojczyzny i upamiętnienia Noblistki nie służy ani refleksji nad bohaterami, ani promowaniu dorobku poetki. Ten park został zaplanowany jako przestrzeń literacka i rekreacyjna - nie nadaje się do lokalizacji monumentu o podniosłym charakterze. Projekt pomnika, który wygrał w konkursie zorganizowanym przez ZZM, zakłada ustawienie rozbudowanej formy, wymagającej odpowiedniego kontekstu i przestrzeni, a powierzchnia parku jest zbyt mała na organizowanie uroczystości patriotycznych. Lokalizacja ta nie była konsultowana z mieszkańcami i Radą Dzielnicy I, a w trakcie konsultacji projektu parku prowadzonych przez ZZM osoby biorące w nich udział sprzeciwiły się stawianiu w tym parku rzeźb, czy pomników." – piszą w opisie zbiórki inicjatorzy.
Zbiórka podpisów odbywa się głównie za pomocą Facebooka. Aby projekt trafił pod obrady Rady Miasta Krakowa jest ich potrzebne minimum 300. Patrząc po mobilizacji mieszkańców, jest bardziej niż pewne, że projekt szubko zgromadzi wymaganą ilość podpisów. – Jak wiecie kibicowałem szczególnie gorąco kiedy powstawał Park przy Karmelickiej im. Wisławy Szymborskiej. Uważam, że to bardzo udana realizacja. Mam też szczególny sentyment do Lwowa a co za tym idzie do Orląt Lwowskich. Mimo tego proszę Was o poparcie petycji wyrażającej sprzeciw wobec budowy pomnika Orląt Lwowskich w tym Parku. Po pierwsze - planowana forma jest tragiczna. Po prostu kawał betonu w parku. Uważam, że Orlęta Lwowskie zasługują na więcej. Ja mam nawet konkretną alternatywną propozycję. W obronie Lwowa zginęło 439 osób. Załóżmy park z taką liczbą drzew i nazwijmy go ich imieniem. Będzie mocnym akcentem a przede wszystkim żywym pomnikiem, naprawdę dającym życie. To mi bardziej pasuje do obrony Lwowa niż beton. Beton symbolizuje też umysły, które klepnęły lokalizację pomnika. Najgorsze jest to, że Kraków ma już jeden park, który stał się miejską rupieciarnią z wystawką wątpliwej urody popiersi. To, że w ten sposób zniszczono akurat Park Jordana to też w warstwie symbolicznej dramat. Dlatego nie róbmy krzywdy kolejnemu parkowi – komentował na Facebooku pan Piotr.
W sprawę zaangażował się również krakowski radny, Łukasz Maślona, który był mocno zaangażowany w powstanie parku im. Wisławy Szymborskiej. "Jeśli podobnie jak ja uważacie, że Park przy Karmelickiej im. Wisławy Szymborskiej to słabe miejsce na pomnik Orląt Lwowskich to proszę Was o podpis" – napisał na Facebooku radny.
Jeśli podobnie jak ja uważacie, że Park przy Karmelickiej im. Wisławy Szymborskiej to słabe miejsce na pomnik Orląt...
Opublikowany przez Łukasza Maślonę Piątek, 27 października 2023
Przypomnijmy, Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku na Prowencie. Była jedną z najwybitniejszych polskich poetek i eseistek. Od 1929 mieszkała w Krakowie, gdzie debiutowała w 1945 na łamach "Dziennika Polskiego" wierszem Szukam słowa. W 1996 roku została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Z kolei rok wcześniej (1995) została damą Orderu Orła Białego. W uznaniu jej zasług 2 lipca 2023 roku przy ulicy Karmelickiej w Krakowie otwarto park jej imienia.
fot. Patryk Trzaska/Głos24