piątek, 29 marca 2024 07:00

Masz czworonoga w domu? Koniecznie pamiętaj o tym podczas świąt wielkanocnych

Autor Patryk Trzaska
Masz czworonoga w domu? Koniecznie pamiętaj o tym podczas świąt wielkanocnych

Wielkanoc to nie tylko czas upamiętnienia misterium paschalnego Chrystusa oraz wspólnego spędzania czasu z rodziną. To również czas pysznych, ręcznie robionych potraw, które jemy przy świątecznym stole. Często jednak popełniamy błąd i zakładamy, że to, co zdrowe dla nas, będzie odpowiednie dla naszych zwierzaków domowy. Czy wielkanocne pyszności są dobre dla psów i kotów? Eksperci nie mają wątpliwości.

Mazurki, czekoladowe babeczki, ciasta, pieczone mięsa, sałatki – to tylko niektóre świąteczne pyszności, którym trudno się oprzeć w okresie Wielkanocy. Często zdarza się jednak, że to, co nie zostanie dojedzone przy stole, trafia do misek naszych psów i kotów. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że takie działania są szkodliwe dla czworonogów i mogą wywoływać problemy zdrowotne u nich. Na co warto zwrócić uwagę przy wielkanocnym stole, kiedy towarzyszą nam psy i koty, aby zapewnić im radosne i bezpieczne święta?

Tradycyjnie na świątecznym stole często gości dużo mięs i tłustych potraw z dodatkami takimi jak czosnek i cebula. Oba te warzywa spożyte nawet w niewielkich ilościach przez czworonoga mogą wywołać u niego podrażnienie przewodu pokarmowego i anemię. Z kolei zbyt tłusta dieta może prowadzić do zaburzeń trawienia a nawet zapalenia trzustki.

Eksperci podkreślają, że nie należy też karmić zwierząt domowych kośćmi, co często ma miejsce w polskich domach. Mogą one stać się przyczyną uszkodzeń w jamie ustnej (np. zębów czy dziąseł), a także prowadzić do niedrożności jelit.

Słodkości nie dla czworonogów

Słodkości, czekoladowe figurki czy wielkanocne wypieki, to kolejne przysmaki, które nie powinny znaleźć się w miskach naszych pupili. Okazuję się bowiem, że mogą one zawierać np. rodzynki, kakao, czekoladę, orzechy makadamia, czy słodzik ksylitol. Wszystkie te produkty są nieodpowiednie dla zwierząt i mogą im poważnie zaszkodzić. – Zwierzęta domowe mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż człowiek. Bardzo istotne jest, aby mieć świadomość, że niektóre produkty z diety ludzi mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne dla naszych czworonożnych pupili np. czekolada zawiera toksyczną dla zwierząt teobrominę, która może być przyczyną wymiotów, biegunki, a nawet niewydolności nerek - mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt w Mars Polska.

Czy to oznacza, że podczas gdy my zasiadamy do wielkanocnego stołu z rodziną, nasi czworonożni przyjaciele powinni jeść wyłącznie karmę z miski? Oczywiście, że nie. Należy jednak przestrzegać regularnej, kompletnej i zbilansowanej diety swojego ulubieńca. Wybierając zdrowe, dopasowane do indywidualnych potrzeb w tym gatunku, wieku i stylu życia jedzenie dla czworonoga, dbamy o jego zdrowie, szczęście i dobre samopoczucie.

Źródło: Informacja prasowa (Mars PR/GardenofWords)
Foto: Pixabay

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka