piątek, 8 grudnia 2023 11:52

Nie powstanie kontrowersyjna spalarnia odpadów w Nowym Sączu? Jest wyrok sądu

Autor Patryk Trzaska
Nie powstanie kontrowersyjna spalarnia odpadów w Nowym Sączu? Jest wyrok sądu

Nie powstanie spalarnia odpadów w Nowym Sączu na Nowojowskim osiedlu? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił uchwałę Rady Miasta w Nowym Sączu w tej sprawie. Przeciwko inwestycji od miesięcy protestowali mieszkańcy.  

Temat budowy spalarni śmieci w Nowym Sączu jest powszechnie znany i od dawna wywołuje kontrowersje. Blokadą dla inwestycji zaplanowanej przez firmę Newag na osiedlu 29 Listopada były zapisy „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Nowego Sącza". W styczniu 2022 roku, Rada Miasta w Nowym Sączu zagłosowała za  przystąpieniem do prac, zakładających jego zmiany studium.

Decyzja wywołała ogromny sprzeciw u mieszkańców, którzy poprzez liczne protesty, apelowali do radnych o wycofanie się z tej szkodliwej w ich opinii decyzji. (W tym miejscu warto przypomnieć, że według pierwotnego projektu, spalarnia miałaby powstać w pobliżu osiedla mieszkalnego Nowojowskie).

Pod naciskiem lokalnej społeczności część radnych zmieniła zdanie ws. inwestycji, a sama uchwała została uchylona. Sprawa ucichła, a mieszkańcy zaczęli prowadzić dialog z władzami miasta o tym, jak powinna wyglądać rozsądna gospodarka odpadami. W Nowym Sączu przeprowadzono nawet referendum w tej sprawie, jednak okazało się ono niewiążące.

Sprawa wróciła jak bumerang w czerwcu tego roku. Rada Miasta w Nowym Sączu zadecydowała o zmianie „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Nowego Sącza. Zmiana studium dała de facto zielone światło dla budowy spalarni. Głosowanie poprzedziła długa i burzliwa dyskusja. Zabrała w niej głos m.in. Ewa Stasiak-Kubacka, przedstawicielka komitetu „Stop spalarni”, która zakwestionowała raport oddziaływania na środowisko kontrowersyjnej inwestycji. - Jak widać pan prezydent woli działać na rzecz swojego byłego pracodawcy niż na rzecz mieszkańców Nowego Sącza. Prognoza została napisana na podstawie raportu oddziaływania na środowisko firmy Newag - twierdziła przedstawicielka protestujących.

Zobacz:

Sądeccy radni dali zielone światło dla spalarni odpadów
Sądeccy radni dali zielone światło dla spalarni odpadów

Uchwałę zaskarżyły do wojewody radne Prawa i Sprawiedliwości Iwona Mularczyk, Teresa Cabała oraz Ilona Orzeł. Wojewoda z kolei skierował sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W uzasadnieniu argumentowano, że podczas przyjmowania uchwały, zignorowano negatywne opinie zewnętrznych instytucji takich jak ta Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Nowym Sączu, czy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Krakowie. Nie uwzględniono również  opinia WIOŚ-u, która została wydana przy okazji sporządzania Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami na lata 2023-2028.

Teraz wiemy, jaki jest finał tej kontrowersyjnej historii. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił uchwałę, przychylając się do przedstawionej argumentacji. Wyrok nie jest prawomocny. Na chwilę obecną nie wiadomo, czy prezydent Nowego Sącza, Ludomir Handzel zaskarży sądowy wyrok.  

fot. Głos24 i Newag

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka