sobota, 27 listopada 2021 07:52

Kraków. Magiczna karuzela i unikatowe prezenty - ruszają Świąteczne Targi Rzeczy Wyjątkowych w Podgórzu

Autor Marzena Gitler
Kraków. Magiczna karuzela i unikatowe prezenty - ruszają Świąteczne Targi Rzeczy Wyjątkowych w Podgórzu

Już dziś i w niedzielę na Rynku Podgórskim w Krakowie odbędą się Świąteczne Targi Rzeczy Wyjątkowych. W ustawionych u stóp kościoła pw. św. Józefa kramach można zakupić towary, pamiątki i smakołyki wykonane przez lokalnych rzemieślników. Świąteczny klimat zapewnią różnorodne warsztaty i animacje, a także możliwość przejażdżki unikatową, ponad 100-letnią karuzelą wiktoriańską. Targi odbędą się 27 i 28 listopada, w godz. 11.00-20.00.

W najbliższy weekend już po raz trzynasty odbędą się Targi Rzeczy Wyjątkowych, które od 2015 roku organizowane są również w okresie przed świętami Bożego Narodzenia.

W tegorocznej edycji targów weźmie udział ponad 60 wystawców, a asortyment oferowany na ich stoiskach to jedyne i niepowtarzalne, tworzone z pasją przedmioty. Wśród bogatego asortymentu będzie można zakupić m.in. dekoracje świąteczne, ręcznie robioną biżuterię, plecaki, torby i nerki wykonane z wysokogatunkowych materiałów. Nie zabraknie również kramów oferujących naturalne kosmetyki, przepiękną ceramikę, produkty pszczele, książki, gry planszowe i zabawki edukacyjne wykonane z filcu, drewna lub bawełny. Na odwiedzających targi czekać będzie również strefa gastronomiczna, w której będzie można zakupić tradycyjne potrawy z różnych regionów polski i świata, a także wypić kawę czy poczęstować się gorącą czekoladą.

Karuzela i warsztaty

W świąteczny nastrój wprowadzą dekoracje świetlne, światełka choinkowe, a także towarzysząca targom od 2017 roku, wiktoriańska karuzela. Możliwość przejażdżki na pochodzącej z czasów Cesarstwa Austro-Węgierskiego karuzeli to niecodzienna atrakcja zarówno dla dzieci jaki i dla dorosłych. Między stoiskami wystawienniczymi znajdą się stanowiska z warsztatami, gdzie najmłodsi uczestnicy targów będą mogli sprawdzić swoje umiejętności rękodzielnicze, poznać sekrety natury, nauczyć się nowych technik dekoracyjnych i stworzyć własnoręczne ozdoby.

W tym roku na targach z inicjatywy podgórskiej Fundacji Targ Pietruszkowy odbędzie się cykl spotkań „NGO dla NGO”, mających na celu promocję i wspieranie działalności lokalnych organizacji pozarządowych. Krakowskie organizacje pozarządowe zaproszą gości targów do lepszego poznania instytucji trzeciego sektora oraz udziału w warsztatach. Na terenie targów odbywać będą się animacje chemiczne, teatralne i literackie, a podgórskie dzielnice zaprezentują swoją działalność. Targi odwiedzi również najbardziej oczekiwany przez najmłodszych gość – św. Mikołaj, który będzie miał dla dzieci zdrowy poczęstunek.

– Magiczna atmosfera świąt Bożego Narodzenia zawita do Podgórza w tym roku wcześniej, bo już w ostatni weekend listopada. Po rocznej przerwie jest mi niezwykle miło zaprosić wszystkich mieszkańców Krakowa i odwiedzających miasto gości na Świąteczne Targi Rzeczy Wyjątkowych, wydarzenie zrzeszające najbardziej utalentowanych twórców rękodzieła, rzemieślników i artystów z całego Podgórza – zachęca Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Świąteczny klimat zapewnią różnorodne warsztaty i animacje, a także możliwość przejażdżki unikatową, ponad 100-letnią karuzelą wiktoriańską. Targi odbędą się 27 i 28 listopada, w godz. 11.00-20.00.

Rynek Podgórski w czasach Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza był centrum handlu rzemieślniczego, gdzie okoliczni artyści, twórcy i rękodzielnicy sprzedawali swoje towary mieszkańcom miasta. Idea przywrócenia rynkowi roli tętniącego życiem placu targowego narodziła się w szeregach członków Stowarzyszenia PODGORZE.PL, co zaowocowało zorganizowaniem pierwszych Podgórskich Targów Rzeczy Wyjątkowych.

Warto przypomnieć, że już w piątek, 26 listopada rusza w Krakowie tradycyjne tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Głównym, który w tym roku wyjątkowo będzie przedłużony aż do 2 stycznia 2022. Dzień później świąteczne światełka zostaną uroczyście zapalone na miejskiej choince.

Fot. KSK / Centrum Kultury Podgórza / materiały prasowe

Kraków

Kraków - najnowsze informacje