czwartek, 18 listopada 2021 08:48

Kraków szykuje się na święta. Kiedy zapali lampki na choince?

Autor Marzena Gitler
Kraków szykuje się na święta. Kiedy zapali lampki na choince?

Kraków zaprasza na uroczyste zapalenie lampek na choince na Rynku Głównym. W programie przewidziano też koncerty, połączone z inauguracją tradycyjnego jarmarku. Bożonarodzeniowe drzewko zaświeci już w ostatnią sobotę listopada. Niestety, mogą to być jedyne atrakcje na święta.

Choinka i koncerty na Rynku

W sobotę, 27 listopada, na Rynku Głównym zaplanowano zapalenie lampek największej z choinek, postawionych przez miasto. Światełka na świątecznym drzewku zabłysną o godz. 17.15.

Uroczystość uatrakcyjni bogaty program artystyczny. Już o godz. 16.30 na scenie targów bożonarodzeniowych, które ruszą dzień wcześniej, wystąpi chór gospel DeocentriCity. Z kolei dla młodszej widowni zagra zespół Pan Tu Nie Stał. Po zaświeceniu lampek wystąpią ze świątecznym koncertem Antek Smykiewicz i Robert Sadowski. Artyści zaprezentują premierowe wykonanie swojego najnowszego utworu „Na Gwiazdkę” z najnowszej płyty „Wigilia Deluxe”.

Zapalenie choinki na Rynku Głównym 27 listopada
Zapalenie choinki na Rynku Głównym 27 listopada

Tradycyjny jarmark wydłużony

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie, który przez pandemię wraca po rocznej  przerwie, rozpocznie się 26 listopada i potrwa w tym roku wyjątkowo aż do do 2 stycznia 2022. Po zakończeniu tradycyjnego jarmarku, stragany pojawią się na Rynku Głównym od strony kościoła Św. Wojciecha. Na jarmarku, pojawią się produkty rzemieślnicze, takie jak ręcznie ozdabiane bańki (czyli bombki), ozdoby choinkowe, artykuły dekoracyjne, stroiki świąteczne, wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, sukna, szkło artystyczne, biżuteria, pamiątki, pocztówki, kalendarze. Można skosztować wyśmienitych potraw z grilla, tradycyjnego oscypka prażonego na grillu z żurawiną oraz napić się grzańca galicyjskiego. Na miłośników małego co nieco czekać będą też prażone orzechy, pieczone kasztany, prażone orzechy w karmelu, wyroby w czekoladzie i marcepanie oraz świąteczne ciasteczka i pierniki.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie - fot Jan Garczyński, krakow.pl

Warto przypomnieć, że w 2019 roku bożonarodzeniowe targi w Stolicy Małopolski znalazły się na liście 10 najlepszych w Europie według portalu rezerwacyjnego Travelist.pl. Obok Krakowa wyróżniono m.in. jarmark w Pradze, Wrocławiu i Norymberdze. A według zestawieniu najpiękniejszych bożonarodzeniowych jarmarków na świecie, przygotowanym przez CNN, Kraków znalazł się obok Wiednia, Nowego Jorku i Brukseli, w zaszczytnym gronie 17 najlepszych.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie - fot Bogusław świerzowski, krakow.pl

Kraków bez sylwestra i iluminacji?

Niestety, uroczystość na Runku może być ostatnią w tym sezonie. W Krakowie rośnie liczba zakażeń koronawirusem i hospitalizacji z powodu COVID. Z tego powodu władze miasta zadecydowały, że nie odbędzie się tradycyjny sylwester miejski na Rynku, który w ubiegłym roku również był odwołany.

Pod znakiem zapytania stoi też realizacja tegorocznej iluminacji miasta. Niewykluczone, jeśli dojdzie do unieważnienia przetargu, że miasto nie zdąży zorganizować kolejnego, i będzie musiało ograniczyć się do zmniejszenia zamówienia. - Mamy rozwiązanie awaryjne, czyli w kwocie bezprzetargowej udekorowalibyśmy tylko rynek i miejską choinkę na Rynku Głównym - mówił w rozmowie z RMF24 Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

A szkoda, bo tegoroczna dekoracja miała być wyjątkowa - miała nawiązywać do wawelskich arrasów. Zaprojektowano też specjalne bańki i światełka na choinki. Na Rynku Głównym miały staną świetlne elementy architektoniczne nawiązujące do wawelskiego dziedzińca, z krużgankami arkadowymi. Na placach miały stanąć nowe rzeźby świetlne i bogato zdobione ramy, w których można się fotografować. Na same prace koncepcyjne, która wykonała agencja Cooperativa Studio, we współpracy z miejskim plastykiem, wydano ok. 23 tys. zł. Zrealizować ją miała firmą Multidekor, ale inny oferent zakwestionował postępowanie przetargowe. Jedynym plusem tej trudnej sytuacji mogą być oszczędności. Na montaż iluminacji Kraków chciał przeznaczyć blisko 4,5 mln zł. Jednak trudno wyobrazić sobie Kraków bez świątecznych ozdób, które wyróżniały stolicę Małopolski.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje