wtorek, 7 lutego 2023 11:49

Nie żyje Leszek Pniaczek. Przegrał z ciężką chorobą

Autor Marzena Gitler
Nie żyje Leszek Pniaczek. Przegrał z ciężką chorobą

Zmarł Leszek Pniaczek, pochodzący z Myślenic aktor scen krakowskich i założyciel myślenickiego I Amatorskiego Teatru im. kard. Karola Wojtyły. Miał 59 lat.

Informacja o śmierci aktora pojawiła się na wspierającej go grupie "Przyjaciele dla Leszka Pniaczka - Licytacje Charytatywne".  "Niestety dotarła do Nas smutna informacja. Zmarł Leszek Pniaczek, pochodzący z Myślenic aktor scen krakowskich i  założyciel myślenickiego I Amatorskiego Teatru im. kard. Karola Wojtyły. tzw. Toporek ze „Spotkań z balladą” Leszku cały czas mówiłeś , że się spotkamy jak wyzdrowiejesz i czas pozwoli , że zaśpiewamy , że .... w takim razie pozostaje słowo kiedyś ...  Wyrazy współczucia , łączymy się w bólu z rodziną Leszka" - pożegnał aktora i swojego przyjaciela Paweł Dżugan.

Leszek Pniaczek był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Grał w Teatrze Bagatela, Teatrze Ludowym i w telewizji m.in. w „Przygodach dobrego wojaka Szwejka” i „Klanie”. Jako reżyser współpracował m.in. ze Sceną Papieską Centrum Jana Pawła II w Krakowie - Łagiewnikach.

Zadebiutował na scenie w Myślenicach, swoim rodzinnym mieście, gdy miał 7 lat. Jego wujek, Józef Romek współtworzył znany w latach 70-tych krakowski zespół kabaretowy "Tropicale Thaiti Granda Banda". , który współtworzył jego wuj - Józef Romek. W Myślenicach tworzył Kabaret literackiego Pniaku Show. Założył też przy Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu I Amatorski Teatr im. kard. Karola Wojtyły. Związany był też z Dobczycami. W latach 1996 - 2002 był dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Dobczycach.  

Aktor od lat zmagał się z cukrzycą i powikłaniami związanymi z ta chorobą. "Przez długi okres choroba była pod kontrolą. Niestety w maju 2018r. po raz kolejny trafił do szpitala. Od tego momentu już nic nie było takie jak wcześniej" - napisali organizatorzy zbiórki prowadzonej przez Fundację Licytuję Pomagam. Pod koniec ubiegłego roku zmagał się z sepsą.

Leszek Pniaczek - fot. licytuje-pomagam.pl

fot. Fb. Przyjaciele dla Leszka Pniaczka - Licytacje Charytatywne

Myślenice - najnowsze informacje