środa, 14 kwietnia 2021 08:53

Niedzielski: „Sytuacja epidemiczna wciąż jest poważna”. Znamy dalsze obostrzenia!

Autor Aleksandra Tokarz
Niedzielski: „Sytuacja epidemiczna wciąż jest poważna”. Znamy dalsze obostrzenia!

- Sytuacja epidemiczna wciąż jest poważna. Wzrosty zakażeń ustabilizowały się na poziomie 20 tys. dziennie. Nie ma dalszej eskalacji zakażeń – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Podjęto decyzję o dalszych obostrzeniach. Co nas czeka?

Dzisiaj w Polsce potwierdzono 21 200 przypadków zakażenia koronawirusem. jest to o ponad 6 tys. więcej, niż tydzień temu. - Bardzo ważnym wskaźnikiem, który na bieżąco obserwujemy, jest liczba zleceń z POZ. Koncentrujemy swoją uwagę na tym, ile po kolejnych weekendach pojawia się zleceń. Tutaj widzimy, że mniej więcej od 2 tygodni konsekwentnie ta liczba maleje - tłumaczył Niedzielski.

- Apogeum 3 fali mieliśmy w poprzednich tygodniach, teraz ta fala przetacza się przez szpitale. W tej chwili zajętych jest 34 tys. łóżek łóżek covidowych. Bufor bezpieczeństwa to w tym momencie blisko 12 tys. miejsc. Jeśli chodzi o respiratory to 3,5 tys. pacjentów, na mniej więcej 4,5 tys. dostępnych łóżek - mówił minister zdrowia.

Adam Niedzielski zauważył, że obecnie mamy do czynienia z dysproporcją, jeśli chodzi o obłożenie lóżek covidowych w poszczególnych regionach. - Obłożenie łóżek i respiratorów to główna kwestia, na którą patrzymy przy podejmowaniu kolejnych decyzji - mówił.

Jakie obostrzenia od 18 kwietnia?

- Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji o tydzień - zapowiedział Adam Niedzielski. Istnieje jednak wyjątek. Już od najbliższego poniedziałku (19 kwietnia) do przedszkoli i żłobków będą mogły wrócić dzieci.

- Przywracamy także możliwość uprawiania sportu na otwartym powietrzu. Ryzyko transmisji wirusa jest tam zdecydowanie mniejsze – dopuszczamy rozgrywki młodzieżowe, zajęcia w ramach sportu zawodowego, ale też na obiektach sportowych na świeżym powietrzu w grupach do 25 os., będzie można prowadzić aktywności fizyczne - mówił minister zdrowia.

Wszystkie pozostałe restrykcje przedłużone zostały do kolejnej niedzieli, 25 kwietnia.

- Chcemy, żeby nie było dylematów, z podjęciem działań na Majówkę – do 3 maja, nie będzie możliwe prowadzenie działalności hoteli i obiektów noclegowych, na zasadach, które obowiązują do tej pory - powiedział minister.

Decyzje, które dotyczą najbliższego tygodnia, mają na celu zminimalizowanie obciążenia infrastruktury szpitalnej i respiratorowej. - Tam mamy największe napięcia -  zakończył Niedzielski.

koronawirus najnowsze informacje

fot. Twitter/Ministerstwo Zdrowia

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka