wtorek, 25 sierpnia 2020 15:05

Niepołomice. "Miasto w trybie nadzwyczajnym" - Fundacje: Batorego i Lepsze Niepołomice zapraszają na debatę

Autor Marzena Gitler
Niepołomice. "Miasto w trybie nadzwyczajnym" - Fundacje: Batorego i Lepsze Niepołomice zapraszają na debatę

Fundacja Batorego i Fundacją Lepsze Niepołomice zapraszają na debatę z cyklu „Polska samorządów”. Podczas debaty mają paśc odpowiedzi na pytanie, co właściwie wydarzyło się w gminie wraz z zawieszeniem burmistrza Romana Ptaka.

Debata odbędzie się w Niepołomicach. Organizatorzy wyjaśniają dlaczego.

"Tym razem spotkamy się w Niepołomicach, które były przez lata postrzegane nie tylko jako dobrze funkcjonujące miasto, ale także miejsce, w którym trwa dialog między władzami samorządowymi i mieszkańcami.

Obecnie sytuacja w mieście jest napięta. W grudniu do gminy wkroczyło Centralne Biuro Antykorupcyjne, a kilka dni później prokuratura zastosowała wobec burmistrza Romana Ptaka (związanego z Platformą Obywatelską) środek zapobiegawczy – nie może on pełnić swoich obowiązków. Sąd nie uwzględnił zażalenia na tę decyzję. W tej sytuacji premier Mateusz Morawiecki powołał komisarza – Krystiana Zielińskiego, co wywołało falę oburzenia w Niepołomicach.

W gronie samorządowców, aktywnych mieszkańców, obserwatorów i komentatorów życia lokalnego spróbujemy odpowiedzieć na pytania:

  • Jakie są następstwa powołania komisarza i trybu, w jakim to się stało? W jaki sposób zmieniło to funkcjonowanie miasta, relacje zarządzających miastem i rady, samorządu i mieszkańców?
  • Jak jest postrzegane wprowadzenie zarządu komisarycznego: jako efekt sporu politycznego, czy jako zamach na samorządność i prawo decydowania przez mieszkańców, kto nimi rządzi?
  • Czy obecna sytuacja ma wpływ na codzienne życie miasta? Czy mieszkańcy w ogóle dostrzegają problem?
  • Czy Niepołomice to sytuacja jednostkowa i przypadek, czy kierunek centralizacyjnej polityki PiS-u?"

W dyskusji udział wezmą:

  • Małgorzata Klima (przewodnicząca zarządu osiedla Zakościele)
  • Szymon Osowski (prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska)
  • Paweł Pawłowski (prezes Fundacji Lepsze Niepołomice)

Dyskusję poprowadzi Edwin Bendyk, prezes Fundacji im. Stefana Batorego i publicysta tygodnika „Polityka”.

Spotkanie odbędzie się w środę, 26 sierpnia o godz. 18-19.30 w Laboratorium Aktywności Społecznej, ul. Bocheńska 26 w Niepołomicach. Debatę można też śledziś online. Zaplanowano Transmisję na żywo na Facebooku oraz kanale Fundacji Batorego na YouTube.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje