poniedziałek, 16 października 2023 10:01

Niespodzianka w Krakowie. Czy znany poseł pożegna się z mandatem?

Autor Patryk Trzaska
Niespodzianka w Krakowie. Czy znany poseł pożegna się z mandatem?

Emocje związane z wyborami nie zdążyły jeszcze opaść, a już trwają analizy wyborcze. Wszyscy czekamy na oficjalne wyniki, jednak już teraz możemy mówić o zaskoczeniach. Jednym z nich jest wynik Darii Gosek Popiołek w Krakowie. Okazuje się bowiem, że po przeliczeniu głosów z 27 proc. komisji wyborczych w wyścigu o mandat poselski z list Lewicy prowadzi posłanka Razem, która ma obecnie ponad dwa razy więcej głosów niż faworyzowany przez wielu Maciej Gdula.

O tym, że bycie "jedynką" w okręgu 13 do sejmu, nie jest gwarantem sukcesu, przekonał się cztery lata temu wicemarszałek Ryszard Terlecki z Prawa i Sprawiedliwości. Wieloletni działacz partii pomimo bycia na szczycie listy do ostatnich chwil musiał czekać na informację, czy udało mu się dostać do izby niższej parlamentu. Teraz historia może się powtórzyć w przypadku innego znanego polityka.

Chodzi o Macieja Gdulę, który do parlamentu startował z pierwszego miejsca na listach Nowej Lewicy. Okazuje się bowiem, że polityk po przeliczeniu głosów z 27 proc. komisji wyborczych ma na swoim koncie 4 547 głosów. Dla porównania, Daria Gosek-Popiołek, która była "dwójką" Lewicy w okręgu 13 posiada już 11 412 głosów i zdecydowanie prowadzi w wyścigu o mandat poselski.

Jak podkreślają nasi rozmówcy, ten wynik nie jest przypadkiem. - Pani Daria jest przykładem tego, jak powinien działać poseł. Jest blisko mieszkańców Krakowa, często angażuje się w sprawy, które nie interesują innych polityków, a dla nas są ważne. Podczas ostatnich czterech lat dała z siebie wszystko i teraz widać tego efekty - mówi w rozmowie z Głos24, 18-letni Adrian, dla którego były to pierwsze wybory w życiu.

-Za każdym razem, gdy walczyłyśmy o prawa kobiet, osób LGBT i wszystkich innych mniejszości, Daria Gosek-Popiołek była razem z nami - dodaje z kolei 20-letnia Emilia z Krakowa.

Oczywiście, na oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych przyjdzie nam jeszcze poczekać. Obecnie PKW otrzymało informację od około 27 proc. komisji wyborczych. Na listach Prawa i Sprawiedliwości w okręgu 13 prowadzi Małgorzata Wasserman (37 246 głosów), w Koalicji Obywatelskiej, Bartłomiej Sienkiewicz (26 631 głosów), w Trzeciej Drodze Rafał Komarewicz (11 882 głosów), a liderem na listach Konfederacji jest Konrad Berkowicz (9 136 głosów).

Przypomnijmy, z sondażu late poll firmy Ipsos dla TVN, Polsatu i TVP, opublikowanego w poniedziałek rano wynika, że PiS zdobył 36,6 proc. głosów, KO 31 proc., Trzecia Droga 13,5 proc., Lewica uzyskała 8,6 proc. głosów, a Konfederacja 6,4 proc.

Takie wyniki oznaczają przewagę dotychczasowej opozycji. Wyniki badania dają PiS 198 mandatów w Sejmie, KO 161 mandatów, Trzeciej Drodze 57 mandatów, Lewicy 30 mandatów, a Konfederacji 14 mandatów.

fot. krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka