czwartek, 9 maja 2019 11:55

Niezwykła lekcja historii w zakopiańskim Sokole

Autor Mirosław Haładyj
Niezwykła lekcja historii w zakopiańskim Sokole

W poniedziałek 6 maja, w Kinie Sokół o godzinie 19:00 odbył się koncert upamiętniający ofiary Obozu Koncentracyjnego w Ravensbrück, w którym zginęło ponad 40 tysięcy Polek, w tym również mieszkanek Zakopanego. Był to niezwykły wieczór, w którym poezja w wykonaniu artystów scen krakowskich połączyła się z historią opowiedzianą przez profesor Wandę Półtawską. Wydarzenie z pewnością na długo pozostanie w pamięci licznie zgromadzonych uczestników, którym zawieje śnieżne nie przeszkodziły w tym, aby pojawić się na sali kinowej TG Sokół i wysłuchać obozowego świadectwa Honorowej Obywatelki Miasta Zakopane.

Reżyserem wydarzenia był znany z krakowskiego Teatru STU Andrzej Róg. Na scenie wystąpiło blisko 20 wybitnych artystów z krakowskiego świata teatralnego. Przy akompaniuje zespołu "Piwnica św. Norberta" twórczość obozową prezentowały znane w całym kraju solistki scen krakowskich: Desisława Christozowa-Gurgul, Kamila Klimczak, Monika Kępka, Maria Lamers, Ewa Landowska, Ewa Romaniak.

W pierwszej części spotkania uczestnicy usłyszeli śpiewaną i mówioną poezję o tematyce obozowej. Utwory wprowadziły słuchaczy w świat ich autorek, więźniarek KL Ravensbrück, niosąc w swojej treści wiele przesłań i wątków w których szczególnie widoczna był strach, ale też tęsknota za wolnością i niegasnąca nadzieja. Zaprezentowano wiersze Grażyny Chrostowskiej, rozstrzelanej wraz z siostrą Polą i koleżankami z Pierwszego Transportu Lubelskiego dnia 18 kwietnia 1942 r. Usłyszeć można było także poezję Zofii Górskiej, Haliny Golczowej, Marii Rutkowskiej-Kurcjuszowej, Zofii Pociłowskiej-Kann i Teresy Harsdorf-Bromowicz nauczycielki, harcerki z Zakopanego aresztowanej przez gestapo w sierpniu 1944 roku i osadzonej w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.

Na zakończenie wieczoru pani profesor Wanda Półtawska, autorka wspomnień z obozu pt. „I boję się snów”, opowiedziała o swoich przeżyciach i o filozofii życia zgodnie z naukami Jana Pawła II. Mówiła o tym, że miłość to potęga, której prawdziwe oblicze ukazuje się dopiero w najbardziej krytycznych momentach. Publiczność pożegnała 98-letnią przyjaciółkę Jana Padała II owacjami na stojąco.

Koncerty i spotkania odbywają się w Zakopanym od 2015 roku, a ich organizatorem jest Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo w Zakopanem, wydarzenie zorganizowane zostało w ramach 125-lecia działalności Zakopiańskiego Sokoła, z inicjatywy wnuka pani Wandy Półtawskiej.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.

Inf. i fot.: TG Sokół Zakopane

Podhale - najnowsze informacje