poniedziałek, 1 kwietnia 2024 09:33

Niezwykły okaz w wielickim muzeum. Pochodzi z czasów Augusta II Mocnego

Autor Patryk Trzaska
Niezwykły okaz w wielickim muzeum. Pochodzi z czasów Augusta II Mocnego

Niezwykłe dzieło złotnictwa - srebrne naczynie na przyprawy w formie kura z ruchomymi skrzydłami - trafiło właśnie do kolekcji solniczek Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaliczanej do najcenniejszych na świecie. Obiekt datowany jest na 1720 rok .

Nowy nabytek wielickiego muzeum został wykonany ze srebra, częściowo złoconego, w technice odlewu, trybowania, grawerowania i cyzelowania. Naczynie ma postać stojącego koguta z podniesionym ogonem i złożonymi skrzydłami. Po zdjęciu głowy, ukazuje się wewnętrzne, drugie zamknięcie pojemnika z otworami do sypania. Zdobi go miniaturowa figurka koguta ze srebra złoconego.

Dla zwiedzających zaskakująca może być konstrukcja naczynia. Chcąc wysypać z wnętrza sól czy inne przyprawy trzeba naczynie przechylić. Wówczas następuje niespodzianka: kogut „ożywa” rozkładając szeroko skrzydła umocowane na zawiasach.  Jest to przemyślane, a zarazem zaskakujące rozwiązanie.  

Foto: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Zakup solniczki dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Małe arcydzieła sztuki w Zamku Żupnym w Wieliczce

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka gromadzi solniczki od 1973 roku. Obecnie kolekcja liczy ponad 1000 obiektów. Pochodzą prawie ze wszystkich kontynentów (z wyjątkiem niezamieszkałej Antarktydy). Wiele spośród nich wyróżnia się wysokim poziomem artystycznym. Liczne są dzieła unikatowe w skali światowej, stanowiące prawdziwe rarytasy kolekcjonerskie, dlatego ta niezwykła kolekcja zaliczana jest do wyjątkowych i najcenniejszych na świecie.

Wielicki zbiór solniczek daje okazję do studiów nad historią sztuki dekoracyjnej oraz obserwacji przemian zarówno formalnych, jak obyczajowych.

Wykonane z różnych materiałów: złota, srebra, porcelany chińskiej i miśnieńskiej, agatu, kryształu górskiego, masy perłowej, szkła iryzowanego, cyny, … .. . Najstarsze w zbiorach  naczynie, w kształcie kielicha z przykrywką wykonane z agatu i srebra, pochodzi z końca XV w.

Wśród szczególnie cennych znajdują się dwie agatowe solniczki oprawione w srebrne opaski w kształcie kielichów (koniec XV w. i początek XVI w.); imponujący, jeden z największych na świecie, rokokowy, porcelanowy serwis przyprawowy (Höchst, XVIII w.); srebrny serwis przyprawowy z pojemnikami na cytryny (Augsburg, XVIII w.); para srebrnych solniczek zdobionych scenami polowania (Augsburg, koniec XVI w.); wykonane z majoliki (Urbino, XVI w.), luksusowe naczynia Louisa Comforta Tiffany’ego (Nowy Jork, początek XX w.); solniczki  z Limoges we Francji ze scenami prac mitycznego Herkulesa. W tym gronie znajdzie się również zakupiony srebrny kur z ruchomymi skrzydłami.

Najcenniejsze, najciekawsze, wyjątkowe naczynia przyprawowe prezentowane są na wystawie stałej „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” w Zamku Żupnym w Wieliczce.

inf./fot. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka