środa, 24 lipca 2024 09:03

Obróbka metali może być bardziej wydajna

Autor Artykuł sponsorowany
Obróbka metali może być bardziej wydajna

Obróbka CNC bazuje na maszynach numerycznych sterowanych komputerowo. Na ich efektywność wpływa m.in. rodzaj zastosowanego płynu chłodząco-smarującego. Ma on wpływ nie tylko na wydajność produkcji, ale również na wydłużenie przydatności używanych narzędzi, jakość obróbki czy bezpieczeństwo operatora. W niektórych sytuacjach wymagane jest użycie chłodziwa o podwyższonej wydajności. To oczywiście wiąże się poza jakością z wyższymi kosztami, dlatego w mniej wymagających procesach można stosować tańsze rozwiązania.

Jakie jest zadanie płynów obróbkowych?

Podstawowym zadaniem płynów obróbkowych jest chłodzenie zarówno narzędzia tnącego, jak i obrabianego przedmiotu czy wiórów, które powstają jako odpad w trakcie procesu produkcji. Zależnie od rodzaju procesu i materiału obrabianego w maszynie temperatury mogą dochodzić do nawet kilkuset stopni. Tak wysoka temperatura może nieść za sobą negatywne konsekwencje jak np. zanieczyszczenie oleju, spadek smarowności, przegrzewanie się narzędzi tnących, co może prowadzić do ich stępienia, a nawet uszkodzenia. Chłodziwo przyczynia się więc do usprawnienia procesu usuwania wiórów w trakcie nawiercania czy gwintowania, ale również zmniejsza tarcie, chroni przed korozją i poprawia jakość obrabianych detali. I co bardzo istotne – zabezpiecza ostrza narzędzi.

To, ile narzędzie wytrzyma zależy nie tylko od jego jakości, wymiany ostrzy, ale właśnie od optymalnego doboru płynu chłodzącego. Dokonując go należy mieć na uwadze specyfikę obrabianego materiału, rodzaj narzędzia skrawającego i warunki obróbki. Jeśli głównym kryterium wyboru będzie cena, to może się okazać że poniesiemy znacznie wyższe koszty niż te związane z zakupem płynu. Pojawią się awarie maszyn, konieczność częstszej wymiany narzędzi czy wzrost wybrakowanych produktów końcowych.

O czym warto pamiętać?

Ważne jest, aby pamiętać że chłodziwo ma dwa rodzaje właściwości. Smarne, które chronią narzędzie przed przyśpieszonym zużyciem oraz chłodzące, które zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się narzędzi i obrabianych detali. Dobór chłodziwa o ukierunkowanych właściwościach może być konieczny np. przy obróbce aluminium. W trakcie tej obróbki mogą powstać osady na ostrzu narzędzia i wtedy lepiej się sprawdzą wzmocnione właściwości smarne chłodziwa. Z kolei w trakcie obróbki tytanu wymagane jest zwiększenie siły a to podnosi znacznie temperaturę w maszynie CNC. Konieczne będzie więc zastosowanie chłodziwa o dobrych właściwościach chłodzących. A ponieważ wymiana chłodziwa pod konkretne zlecenie nie jest możliwa, to warto zainwestować w takie, które zrealizuje obydwa te zadania. Dlatego firma ZMZ Radosław Misztela, Kamil Kraska s.c. przed zamówieniem chłodziwa zawsze przeprowadza dokładne testy i konsultuje jego dobranie z dostawcą. Tym bardziej, że po zakupie dobrej jakości chłodziwa wymiany nie muszą odbywać się nadmiernie często. Jedną z zalet chłodziwa, którego używa jest to, że zabezpiecza ono również maszyny przed zanieczyszczeniami.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka