wtorek, 28 marca 2023 13:14

Ochotnicy z Pcimia zebrali 5m3 odpadów w parku i przy ścieżce rowerowej

Autor Marzena Gitler
Ochotnicy z Pcimia zebrali 5m3 odpadów w parku i przy ścieżce rowerowej

„Bądź kulturalny dla przyrody” - pod takim hasłem kolejny raz zorganizowana została – wraz z Gminą Pcim - akcja sprzątania świata. Ochotnicy zebrali 5m3 odpadów w parku i przy ścieżce rowerowej oraz 1,22 tony elektrośmieci za sadzonkę.

25 marca największą ekipę ochotników zebrała Szkoła Podstawowa nr 1 w Stróży. W akcję włączyli się też dorośli mieszkańcy. Troje zgłosiło się do Gminy z zebranymi przez siebie odpadami. We wspólnym sprzątaniu, prócz grup najmłodszych mieszkańców gminy, uczestniczyli również wicemarszałek Józef Gawron, radni województwa Stanisław Bisztyga i Robert Bylica oraz wójt Pcimia Piotr Hajduk. Wolontariuszom towarzyszył zespół EkoMałopolski.

Sprzątanie odpadów zorganizowano w ramach akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę!” Grupy ochotników wspólnie uporządkowały teren parku i fragment ścieżki rowerowej. Wszystko to, by zwrócić uwagę na szkodliwość zaśmiecania naszego otoczenia, które nie tylko stanowi problem estetyczny, ale również stwarza zagrożenie dla całego ekosystemu, w tym dziko żyjących zwierząt.

Akcji sprzątania towarzyszyła zbiórka elektrośmieci. Zużyte baterie oraz sprzęty AGD małych i dużych gabarytów można było zostawić w mobilnym punkcie przyjęć w parku, a w zamian - odebrać sadzonki. W sumie ochotnicy zebrali 5m3 odpadów oraz 1,22 tony elektrośmieci za sadzonkę.

Tegoroczna, druga już edycja inicjatywy „Posprzątaj z nami Małopolskę” potrwa do 21 kwietnia. Mogą się do niej włączyć wszyscy, którym na sercu leżą problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska oraz edukacja ekologiczna.

Zwieńczeniem przedsięwzięcia będzie spotkanie w przeddzień Światowego Dnia Ziemi, w miejscu, które zostanie wyłonione w trakcie trwania akcji jako najbardziej zaangażowane we wspólne działania. Przebieg akcji można śledzić na Facebooku na stronie "Posprzątaj z nami Małopolskę". Są tam na bieżąco publikowane zdjęć i relacje z akcji sprzątania.

fot. UMWM

Myślenice - najnowsze informacje