sobota, 12 czerwca 2021 07:08

Od Giewontu po Pustynię Błędowską - w Małopolsce rusza wielka akcja szczepień

Autor Aleksandra Tokarz
Od Giewontu po Pustynię Błędowską - w Małopolsce rusza wielka akcja szczepień

- To jest bezprecedensowa akcja! Szczepień na pustyni jeszcze nigdy nie było. Małopolska przeciera szlaki także w tym zakresie. Uruchamiamy cztery punkty szczepień zlokalizowane w najpiękniejszych miejscach Małopolski. Będziemy na Pustyni Błędowskiej, na Krupówkach w Zakopanem, w Krynicy-Zdroju i Szczawnicy. Chcemy pokazać, jak piękna jest Małopolska, a zarazem stworzyć dobry klimat wokół szczepień, bo wszyscy chcemy w końcu cieszyć się towarzystwem najbliższych, swobodnie się przemieszczać. Jesteśmy stęsknieni za swobodą funkcjonowania nienaznaczoną pandemią. A przepustką do normalności są właśnie szczepienia – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Klucze, Zakopane, Krynica Zdrój, Szczawnica, – to cztery miejscowości, w których w sobotę i niedzielę 12 i 13 czerwca będzie można zaszczepić się przeciw COVID-19. Łącznie do tych punktów trafi pięć tysięcy dawek jednodawkowej szczepionki Johnson&Johnson.

- Akcja szczepień od Giewontu po Pustynię Błędowską wpisuje się w Narodowy Program Szczepień. Plenerowe punkty szczepień umiejscowiliśmy tak, by każdy, kto chce się zaszczepić, mógł to zrobić choćby przy okazji wyjazdu weekendowego. Spacer deptakiem w Krynicy-Zdroju czy wizyta na Polskiej Saharze mogą stać się doskonałą okazją, by połączyć przyjemne z pożytecznym. Cały czas przypominamy, że decyzja o zaszczepieniu się to najlepszy wybór: wybór odpowiedzialności i zdrowego rozsądku. Niech w ten weekend wszystkie drogi prowadzą do plenerowych punktów szczepień! – zachęcał Łukasz Kmita.

Co ważne, aby przyjąć szczepionkę, wystarczy przyjść z dowodem osobistymi zaczekać na swoją kolej – bez wcześniejszego zapisywania się na konkretny termin czy godzinę.

Tak jak w działających już punktach szczepień, również w punktach plenerowych obecne będą zespoły kadry medycznej, które zajmą się pacjentami zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi standardami i procedurami. Na Krupówkach szczepienia będzie wykonywał Szpital Powiatowy w Zakopanem, na Pustyni Błędowskiej – Nowy Szpital w Olkuszu, na krynickim deptaku – Szpital im. J. Dietla w Krynicy-Zdroju, a w Szczawnicy – Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu.

Akcja rozpocznie się już dziś, w sobotę 12 czerwca o godzinie 10.00 w następujących miejscach:

  • Pustynia Błędowska w Kluczach - „Róża Wiatrów”,
  • Szczawnica – obok Dolnej Stacji Kolei Linowej – Promenada,
  • Krynica-Zdrój – deptak przy pomniku Adama Mickiewicza,
  • Zakopane – róg ul. Zaruskiego i Krupówki przy poczcie.

Szczepienia będą kontynuowane również w niedzielę od godz. 10.00. Według przewidywań w sobotę szczepienia potrwają do godziny 18.00, a w niedzielę do ostatniej szczepionki.

- Włączamy piąty bieg. To ostatnia prosta. W Małopolsce w pełni zaszczepiło się ponad 652 tys. osób. Niebawem liczba szczepień wykonanych w naszym województwie przekroczy 2 miliony. Za ostatnią dobę mamy prawie 41,3 tys. podanych szczepionek. To drugi najwyższy wynik – 2 czerwca raporty mówiły o 53 tys. szczepień. Chcemy jeszcze te dane polepszyć, stąd pomysł, by zorganizować weekendową akcję szczepień. W kwietniu odbyło ok. 443 tys. szczepień, w maju – prawie 680 tys. Mam nadzieję, że czerwiec przyniesie jeszcze lepszy wynik– podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wszystkie mobilne punkty szczepień znajdują się w miejscach chętnie odwiedzanych zarówno przez mieszkańców naszego województwa, jak i turystów. Same w sobie są więc atrakcyjne. Dodatkowo, na terenie największego występowania piasków śródlądowych w Europie, na Pustyni Błędowskiej, dzięki partnerom Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, odbędzie się piknik rodzinny towarzyszący akcji.

- Można powiedzieć, że pustynia – miejsce uważane za opustoszałe, w najbliższy weekend tętnić będzie życiem z pełną mocą. Oczywiście sercem tego wydarzenia będzie punkt szczepień. Nie zabraknie jednak atrakcji także dla całych rodzin. Pokaz sprzętu policyjnego, wyposażenia żołnierskiego, nauka udzielania pierwszej pomocy, żołnierska grochówka, a przy sprzyjającej pogodzie pokaz skoków spadochronowych – to tylko niektóre z wydarzeń, które zaplanowaliśmy na Pustyni Błędowskiej – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Stoiska promocyjne prezentujące uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy wojsk powietrznodesantowych znajdą się także w Krynicy-Zdroju, Szczawnicy i Zakopanem. Zaprezentuje się też Karpacki Oddział Straży Granicznej.

Natomiast dzięki Państwowej Straży Pożarnej będzie można zobaczyć pokaz ratownictwa chemiczno-ekologicznego i wodno-nurkowego. Te wydarzenia odbędą się w Szczawnicy. W Krynicy-Zdroju strażacy pokażą, jak pracuje się z psami poszukiwawczymi, a w Zakopanem zapewnią ściankę wspinaczkową dla dzieci.

Wachlarz atrakcji jest szeroki. Będzie się o tym mógł przekonać każdy, kto zdecyduje się odwiedzić jeden z małopolskich plenerowych punktów szczepień.

koronawirus najnowsze informacje

inf./fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Małopolska - najnowsze informacje