piątek, 25 czerwca 2021 13:11

Podhale: Przystojny chirurg okazał się wrażliwym, romantycznym i czułym.. oszustem

Autor Mirosław Haładyj
Podhale: Przystojny chirurg okazał się wrażliwym, romantycznym i czułym.. oszustem

Schemat oszustów, którzy rozkochują samotne osoby jest zawsze podobny. Nieświadoma ofiara spotyka "idealną połówkę", która jest wrażliwa, czuła, romantyczna i ma świetną pracę. Jak się później okazuje, oszust, wymyślając najróżniejsze kłamstwa, pozyskuje pieniądze od zakochanej osoby. Tak też miało być z mieszkanką Podhala, która nawiązała znajomość z „jemeńskim lekarzem”. Złapana w sieć oszustów kobieta nie dała się oszukać.

Popularną metodą wśród przestępców jest w ostatnim czasie oszustwo na ”lekarza z Jemenu”. Oszust wyszukuje w internecie samotne osoby, po czym nawiązuje z nimi kontakt. Posługując się zdjęciami z sieci, przedstawia się jako lekarz misji pokojowej ONZ, który aktualnie jest poza granicami swojego kraju. Oszust, poprzez regularny kontakt i przedstawienie fałszywych historii z życia, zdobywa zaufanie ofiary, a następnie prosi o pomoc finansową na zakup biletu lotniczego do Polski, bardzo drogie leczenie lub pokrycie kosztów przesyłki paczki z pieniędzmi do Polski. Gdy ofiara oszustwa prześle pieniądze na konto przestępcy, zostaje bez ukochanego i bez pieniędzy.

Taka sytuacja ostatnio miała miejsce w powiecie tatrzańskim. Kobieta za pośrednictwem jednego z komunikatorów społecznościowych poznała mężczyznę, który podwał się za lekarza chirurga z Jemenu, pełniącego misję pokojową ONZ. Przez pewien czas prowadzili korespondencję. Oszust korespondował z mieszkanką Podhala po polsku, prosząc o pomoc. Michał, bo tak się przedstawiał lekarz, chciał zakończyć misję, przyjechać do Polski i spędzić resztę życia pod Tatrami. W międzyczasie miał nadać do niej paczkę zawierającą 130000 dolarów amerykańskich. Kobieta miała przelać na wskazane konto 40000 złotych, aby paczka z dolarami „przeszła” pomyślnie kontrolę celną. Na szczęście kobieta na czas zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem i za namową znajomej powiadomiła policję.

– Warto pamiętać, że oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością

– ostrzegają zakopiańscy funkcjonariusze i dodają:

-Przypominamy, że cały czas aktualne są ostrzeżenia dla seniorów przed próbami oszust metodami „na wnuczka, policjanta czy pracownika opieki społecznej”. Najlepiej jednak nie ulegać chwilowemu zauroczeniu, presji czasu i nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom!

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy poinformować policję.

– Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

– alarmują policjanci.

Inf.: KPP Zakopane

Podhale

Podhale - najnowsze informacje