czwartek, 29 lutego 2024 12:30

Policjant z Tarnowa oddał szpik potrzebującej osobie. "Adrian, gratulujemy"

Autor Katarzyna Jamróz
Policjant z Tarnowa oddał szpik potrzebującej osobie. "Adrian, gratulujemy"

Sierż. sztab. Adrian Smagacz z Komisariatu Policji Tarnów-Zachód w ostatnim czasie podarował innemu człowiekowi najcenniejszy dar – szansę na życie. Został dawcą szpiku kostnego dla swojego "bliźniaka genetycznego". – Adrian, gratulujemy podjęcia właściwej decyzji, a bliźniakowi genetycznemu życzymy szybkiego powrotu do zdrowia – przekazała tarnowska policja.

Kiedy tylko pojawiła się ku temu okazja, policjant nie zawahał się zapisać do Fundacji DKMS jako potencjalny dawca szpiku kostnego. Decyzja ta okazała się zbawienna. – Ktoś kto potrzebował pomocy, odnalazł swojego „bliźniaka genetycznego” właśnie w nim. Adrian oddając swoje komórki macierzyste, dał mu szanse na nowe życie – poinformowała tarnowska policja.

Jak sam twierdzi, z pewnością, jeśli zajdzie taka konieczność powtórzy ten zabieg, nawet dla tej samej osoby tylko po to, by dać jej nadzieję na lepsze jutro.

Fot. KMP Tarnów

Rejestracja jest darmowa

Poszukiwanie zgodnego dawcy komórek macierzystych to jak szukanie igły w stogu siana. Średnio co godzinę ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. Przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych to dla wielu jedyna szansa na uratowanie życia. W tej chwili jeden na pięć pacjentów w Polsce nie znajduje swojego "bliźniaka genetycznego", nie mając tym samym szans na przeszczep. Tylko 25% osób zakwalifikowanych do przeszczepu może liczyć na zgodność u dawcy spokrewnionego. Niestety pozostałe 75% musi liczyć na dawcę niespokrewnionego. Tutaj nadzieją dla nich mogą być nowo zarejestrowani potencjalni dawcy. Im większa ich baza, tym większa szansa na życie.

Fot. KMP Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka