poniedziałek, 4 listopada 2019 08:15

Powiat krakowski: VIVA POLONIA! Zespół Śpiewanie bez granic pojechał do Norwegii

Autor Anna Piątkowska-Borek
Powiat krakowski: VIVA POLONIA! Zespół Śpiewanie bez granic pojechał do Norwegii

Moniuszko, Chopin, Paderewski... i Grieg! To właśnie m.in. dzieł tych kompozytorów mogliśmy posłuchać podczas pierwszej części cyklu koncertów VIVA POLONIA! Jest to cykl, którego kontynuacja odbędzie się 8-11 listopada w Norwegii, gdzie zespół zaśpiewa aż 6 koncertów.

Te 10 niezwykłych wydarzeń nie pojawiło się w kalendarzu koncertowym zespołu wokalnego „Śpiewanie bez granic” przez przypadek. Powodów, dla których artyści postanowili wykonać koncerty w takiej koncepcji, tj. w międzynarodowym składzie profesjonalnych śpiewaków operowych wraz z osobami nie zajmującymi się śpiewem profesjonalnie, jest wiele.

Do najważniejszych, dla których zespół wybrał ten czas na koncerty, należą przede wszystkim: uczczenie obchodów Dnia Niepodległości Polski waz z Polonią mieszkającą w Norwegii, 100. rocznica nawiązania polsko-norweskich stosunków dyplomatycznych czy 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki, którego dzieła – takie jak „Prząśniczka”, „Kyrie” z Mszy Es-dur czy aria Neali Paria on, Paria! Z opery „Paria” – stanowiły ważny element koncertów. Nie zabrakło utworów takich jak „Piechota”, „O mój rozmarynie” czy „Gaude Mater Polonia”.

Cykl koncertów VIVA POLONIA! został zainaugurowany 11 października w Bazylice św. Floriana w Krakowie. Następne koncerty wykonane w Polsce odbyły się 12 października w Klasztorze oo. Bernardynów w Alwerni oraz 13 października w Parafii w Rudawie oraz Klasztorze oo. franciszkanów – reformatów w Wieliczce.

Wraz z zespołem wokalnym Sang over Grenser zaśpiewali znakomici soliści międzynarodowych scen operowych, tacy jak: Dorota Dobrolińska-Struck, Miranda Exner, Katarzyna Kucharska, Joanna Petryka-Wawrowska, Milena Sołtys-Walosik, Monika Biederman-Pers czy Krzysztof Aureliusz Łuczyński, pomysłodawca i inicjator projektu, tenor Den Norske Opera og Ballett. Artyści wystąpili pod dyrekcją Małgorzaty Tęczyńskiej-Kęski oraz przy akompaniamencie pianisty Sławomira Kokoszy.

Druga część serii tych muzycznych wydarzeń patriotycznych odbędzie się w Norwegii. Tam zespół zaśpiewa w Stabekk, Lillestrøm oraz przede wszystkim w stolicy kraju – Oslo, tj. w kościele st. Olav, Musikkpaviljongen Spikersuppa, a także na dachu opery norweskiej Den Norske Opera og Ballett. W Norwegii do zespołu dołączą kolejni znakomici soliści tacy jak Julia Iwaszkiewicz, Oksana Myronchuk czy Tomasz Wnuk, a także wokaliści należący do norweskiej Polonii oraz Norwedzy.

Dlatego w repertuarze nie zabraknie również elementów norweskich, takich jak „Voren”, Edwarda Griega czy „The Ground” Ola Gjeilo. Koncerty będą niesamowitą okazją do podzielenia się polską muzyką wraz z norwegami oraz polakami mieszkającymi poza granicami kraju, a odbędą się one pod patronatem honorowym Ambasady Rzeczypospolitej w Oslo.

Śpiewanie bez Granic jest rezultatem współpracy dwóch niezależnych stowarzyszeń: polskiego – Scena Kultury Wokalnej Śpiewanie bez Granic oraz norweskiego – POLSK NORSK KULTURFORHOLD „SAMHOLD". Poprzednie edycje zaowocowały koncertami m. in. w Zabierzowie, Woli Filipowskiej, Zamku w Niepołomicach, Krzeszowicach, Czernej czy właśnie w Zamku Tenczyn. Ważnym wydarzeniem dla chóru okazał się udział w Międzynarodowym Dniu Chórów 4 listopada 2019 roku w Nynorskens hus Theater w Oslo.

Materiały prasowe

Powiat krakowski - najnowsze informacje