piątek, 26 lutego 2021 12:55

Powiat wadowicki. Trwa przebudowa ulicy Długiej w Targanicach

Autor Wiktoria Mitura
Powiat wadowicki. Trwa przebudowa ulicy Długiej w Targanicach

Mieszkańcy i kierowcy przejeżdżający przez ulicę Długą w Targanicach długo wyczekiwali remontu tej drogi. Ich marzenia właśnie się materializują. Od kilku tygodni trwają prace przy przebudowie tego powiatowego traktu.

– Zakres prac jest naprawdę duży. Na blisko kilometrowym odcinku nie tylko zostanie położona nowa nawierzchnia, ale i jezdnia na całej szerokości zostanie poszerzona do 5,5 metrów. Dodatkowo, w ramach przebudowy zostaną wykonane m.in. nowe zjazdy z kostki brukowej oraz kanalizacja deszczowa. Wzdłuż lewej krawędzi jezdni powstanie chodnik o szerokości dwóch metrów z miejscowymi zawężeniami – opisuje wicestarosta Beata Smolec.

– Wcześniej wspólnie z gminą Andrychów wykonaliśmy prace na pozostałych częściach tego traktu. Przebudowa Długiej to ostatni etap modernizacji całej drogi powiatowej 1741K Sułkowice – Brzezinka – Roczyny – Andrychów. Łącznie to będzie wyremontowanych bądź przebudowanych blisko 6 km drogi – dodaje wicestarosta.

Koszt robót na ul. Długiej, to nieco ponad 2,4 mln złotych. Powiat Wadowicki pozyskał na tę inwestycję dofinansowanie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 50 proc. kosztów kwalifikowanych zadania, czyli ok. 1,2 mln zł. Prace współfinansuje też Gmina Andrychów.

Zanim kierowcy pojadą po odnowionej drodze, czekają ich niestety utrudnienia. Od poniedziałku, 1 marca planowane jest czasowe zamknięcie drogi z zapewnieniem stałego dojazdu do posesji oraz do 12 marca przejezdności dla komunikacji zbiorowej. Dla pozostałych użytkowników drogi wprowadzone zostaną objazdy. – Za wszystkie niedogodności – te i inne, które pojawią się przy okazji przebudowy, przepraszamy. Jesteśmy jednak pewni, że warto przeczekać ten trudny czas. Cały remont powinien skończyć się do końca maja. Wtedy – mamy nadzieję – wszyscy będą zadowoleni – mówi starosta Eugeniusz Kurdas.

Z nadzieją w przyszłość mogą spoglądać też mieszkańcy zupełnie innej części Andrychowszczyzny. Kilka tygodni temu gmina przekazała do Starostwa Powiatowego w Wadowicach projekt budowlany przebudowy ok. 2 km drogi powiatowej nr 1754K – ulicy Lenartowicza w Andrychowie. Teraz konieczne jest jeszcze przekazanie dokumentacji dotyczącej przeniesienia zgłoszenia i władze powiatu będą mogły złożyć wniosek do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na dofinansowanie tej inwestycji. – Mówimy o naprawdę dużej, a co za tym idzie bardzo kosztownej modernizacji. Ale chyba każdy, kto jechał tą drogą, szczególnie odcinkiem za ostatnimi blokami wie, że jest ona konieczna. Gdy tylko uzyskamy dokumentację przeniesienia zgłoszenia, składamy wniosek do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg o dofinansowanie inwestycji. Wierzymy, że tak jak np. w przypadku ulicy Sienkiewicza w Wadowicach, czy innych dróg powiatowych, uda się pozyskać środki rządowe i jak najszybciej rozpocząć prace. Mówimy oczywiście nie tylko o modernizacji jezdni, ale i np. przebudowie zatok autobusowych, zjazdów, poboczy oraz budowie bądź przebudowie ponad 400 miejsc postojowych – podkreśla wicestarosta B. Smolec.

info i foto: powiat wadowicki

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje

Rozrywka