wtorek, 23 czerwca 2020 14:36

Powódź w powiecie myślenickim. Zobacz ogrom zniszczeń!

Autor Marzena Gitler
Powódź w powiecie myślenickim. Zobacz ogrom zniszczeń!

140 interwencji strażaków w ciągu doby, to efekt ulewy jaka dotknęła powiat myślenicki. Najbardziej ucierpiały gmin Raciechowice, Wiśniowa, Pcim ale również na  terenach pozostałych gmin prowadzono działania ratownicze. Jaki jest bilans strat?

W nocy z soboty na niedzielę 21 czerwca na terenie powiatu myślenickiego doszło do bardzo dużych opadów deszczu. Wezbrały wszystkie rzeki i mniejsze cieki wodne. Do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach od godziny 22.30 w sobotę zaczęły wpływać zgłoszenia o zalewanych posesjach i niedrożnych przepustach.

Dyżurny Operacyjny SKKP dysponował do działań zastępy strażaków PSP, OSP i jednocześnie wezwał do służby dodatkowych funkcjonariuszy w celu pełnego wykorzystania posiadanego sprzętu i wsparcia działań stanowiska kierowania.

Największy opad miał miejsce około godziny 1.00. Gwałtownie podniósł się poziom wody w rzekach i w wielu miejscach wystąpiła ona z koryt niszcząc drogi, przyczółki mostów,  powodując osuwiska namokniętej ziemi, przewracanie się drzew – poinformował bryg. Roman Ajchler, dowódca JRG w KP PSP w Myślenicach.

Największa ilość interwencji miała miejsce na terenie gmin Raciechowice, Wiśniowa, Pcim ale również na  terenach pozostałych gmin prowadzono działania ratownicze. 780 strażaków w ciągu doby wzięli udział w około 140 interwencjach.

W godzinach porannych w niedzielę 150 domów było całkowicie odciętych poprzez zniszczenie przez wodę mostów i dróg dojazdowych. Liczba ta wzrosła w kolejnych godzinach do 200.

Przez cały dzień trwały intensywne działania strażaków, służb samorządu powiatowego i gminnych w celu doraźnego zabezpieczenia uszkodzeń i umożliwienia przywrócenia dostępu do domów. Udało się to częściowo zrealizować i ograniczyć brak dostępu wg danych na godzinę 20.00 do 80 posesji.

Uszkodzeniu ulegała też infrastruktura energetyczna na terenie miejscowości Pcim, Dąbie, Krzesławice. Intensywne opady deszczu w kolejnych godzinach na szczęście były mniejsze niż zapowiadano co  umożliwiło spływ wody w ciekach i prowadzenie przez strażaków wypompowywania wody z zalanych posesji bez groźby ich ponownego zalania.

inf i foto: PSP Myślenice

zobacz też:

Ulewy w Małopolsce [AKTUALIZACJA 23 czerwca]
Aktualna informacja dot. sytuacji hydro-meteorologicznej na terenie województwa małopolskiego: 23 czerwca, wtorek: godz. 15 Myślenicka straż pożarna podsumowała skutki nawałnicy, jaka przeszła przez powiat. 140 interwencji strażaków w ciągu doby, to efekt ulewy jaka dotknęła powiat myślenicki. Na…

Myślenice - najnowsze informacje