piątek, 8 stycznia 2021 10:15

Pożar w zakładach chemicznych w Oświęcimiu. Są nowe ustalenia

Autor Wiktoria Mitura
Pożar w zakładach chemicznych w Oświęcimiu. Są nowe ustalenia

Wczoraj doszło do wybuchu pożaru na terenie Zakładów Chemicznych Synthos w Oświęcimiu. W akcji gaśniczej wzięło udział ponad 100 strażaków i aż 35 zastępów. Ogień został całkowicie ugaszony dopiero o 5 rano.

Sprawą pożaru zajęła się oświęcimska policja. Z ich wstępnych ustaleń wynika, że powodem pożaru był wybuch, do którego doszło w instalacji dopalającej resztki odgazów pozostałych z produkcji kauczuku.

Na szczęście żaden pracownik nie doznał obrażeń ciała.

Nie nastąpiła również nadmiarowa emisja do atmosfery oraz do wód. Ciągi technologiczne są wyłączone z ruchu.

W związku ze zdarzeniem ustalenia prowadzą również policjanci pionu kryminalnego, którzy zebrane wstępnie materiały i ustalenia przekażą do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu.

W akcji gaśniczej, która trwała do godzin porannych wzięło udział ponad 100 strażaków zarówno z Państwowej Straży Pożarnej jak i z Ochotniczej Straży Pożarnej, ratownicy Zakładowej Służby Ratowniczej, a także zespół rozpoznania chemicznego.

Strażaków wspomagało 23 policjantów. Konieczne było odpowiednie zabezpieczenie ulic znajdujących się w pobliżu firmy chemicznej oraz regulowanie ruchem na trasach dojazdowych, tak aby akcja gaśnicza przebiegała sprawnie.

O sprawie informowaliśmy wczoraj tutaj:

Oświęcim: Potężny wybuch w zakładach chemicznych. [Nowe informacje]
W zakładach chemicznych Synthos S.A. w Oświęcimiu doszło do bardzo silnego wybuchu, a następnie pożaru. W zakładach Synthos w Oświęcimiu przy ul. Chemików produkujących m.in. tworzywa sztuczne płoną dwie hale. Ale pożar poprzedził, około godziny 18.45, potężny wybuch. Jak relacjonują internauci, da…
Olbrzymi wybuch w zakładach chemicznych w Oświęcimiu!
Kilka minut przed 19 doszło do wybuchu i pożaru w Zakładach Chemicznych Synthos w Oświęcimiu. Straż Pożarna z całego województwa bierze udział w akcji ratunkowej. Sytuacja jest dramatyczna. Po głośnym wybuchu zapaliła się hala na terenie Synthos w Oświęcimiu. Wciąż trwa akcja ratownicza strażaków. …

fot: Facebook/Małopolskie Drogi

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje