poniedziałek, 11 października 2021 10:20

Praca w budownictwie – perspektywy dla młodego inżyniera

Autor Artykuł sponsorowany
Praca w budownictwie – perspektywy dla młodego inżyniera

Studia inżynierskie związane z budownictwem przyciągają wielu studentów. Każdy z nich planuje osiągnąć sukces, jednak nie wszyscy są w stanie zrealizować te plany. Dlaczego branża budowlana to bardzo dobry kierunek dla inżyniera? Odpowiedzią jest po części generalne wykonawstwo.

Studia inżynierskie – co robić potem?

Niektórzy są zdania, że tytuł inżyniera budownictwa jest tak samo konkurencyjny w dzisiejszych czasach, jak inżynier informatyk. Trzeba jednak zauważyć, że praca w charakterze projektanta lub kierownika budowy wymaga od absolwenta czegoś więcej, niż tylko ukończenia kierunku studiów. Każdy generalny wykonawca potrzebuje w swoich szeregach osób wykwalifikowanych, ale też posiadających odpowiedni poziom doświadczenia. Dlatego po studiach konieczne jest przystąpienie do Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Jakie są perspektywy dla inżynierów w budownictwie?

Branża budowlana jest na tyle szeroka, że znalezienie odpowiedniego zatrudnienia nie powinno być wyzwaniem. Młody inżynier może liczyć na pracę w budownictwie:

● inwestorskim;

● przemysłowym;

● drogowym;

● morskim;

● ziemnym.

Rynek nie ogranicza się jedynie do krajowych ofert pracy. Najatrakcyjniejsze stawki i warunki zatrudnienia są możliwe do uzyskania w innych krajach Europy i świata. Warunkiem jest oczywiście bardzo dobra znajomość języków obcych, z których angielski stanowi absolutną podstawę.

Jak zyskać uprawnienia do wykonywania pracy?

Jak wspomniano powyżej samo ukończenie konkretnego kierunku studiów to nie wszystko. Liczy się jeszcze zdobycie doświadczenia. Dlatego poszukując pracy w charakterze kierownika budowy, musisz odbyć 2-letni staż praktyczny na budowie poparty dziennikiem. Generalne wykonawstwo nie może istnieć bez kierowników budowy, więc w takich firmach znajdziesz oferty dla siebie.

Podobnie jest z projektantem budowlanym z tą różnicą, że musi on najpierw zaliczyć 2-letni staż w biurze projektowym i roczną praktykę na budowie. Zakończenie zdobywania doświadczenia w obu przypadkach finalizowane jest egzaminem przed komisją OIIB. W przypadku pozytywnego jego zakończenia możesz swobodnie szukać swojego miejsca pracy.

Jakich specjalistów nie może zabraknąć w firmie budowlanej?

Najważniejsze osoby na budowie to przede wszystkim kierownik budowy i inżynier projektu. W przypadku tego typu pracy koniecznym wymaganiem jest opanowanie przynajmniej jednego języka obcego. Na budowie potrzebni są także:

● projektanci konstrukcji budowlanych;

● kierownicy robót instalacji sanitarnych/elektrycznych;

● kierownicy robót i budowy dróg;

● kierownicy robót mostowych.

Pamiętaj, że generalny wykonawca inwestycji budowlanych potrzebuje sporej liczby wykwalifikowanego personelu. Troszczy się przecież o każdy element i etap inwestycji. Dlatego to właśnie w tych obszarach upatruj swojej szansy na znalezienie wymarzonej pracy w budownictwie.

Czy warto pracować w branży budowlanej?

Pandemia pokazała, że większe przedsiębiorstwa budowlane są stabilne nawet mimo nieoczekiwanych zmian. Dlatego jest spora szansa utrzymania tempa rozwoju i skorzystania z możliwości podjęcia pracy w budownictwie. To może być Twój kierunek!

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka