poniedziałek, 17 maja 2021 13:18

Prezydent odwiedził Karpacki Oddział Straży Granicznej. „To ogromnie ważna misja”

Autor Aleksandra Tokarz
Prezydent odwiedził Karpacki Oddział Straży Granicznej. „To ogromnie ważna misja”

W ramach obchodów 30. rocznicy powołania straży granicznej prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką odwiedzili Nowy Sącz. Podczas wizyty w Karpackim Oddziale SG prezydent podziękował strażnikom granicznym za ich służbę.

W oficjalnym wystąpieniu prezydent, nawiązując do swoich starań o przywrócenie Karpackiego Oddziału po jego likwidacji, podkreślił, iż niezwykle istotnym jest, aby jednostka służąca Polsce miała siedzibę w Nowym Sączu.

- To ogromnie ważna misja. Dziękuję, że pełnicie ją Państwo nie tylko tutaj, u nas, ale także bierzecie udział w kontyngentach w służbach sojuszniczych  –  podkreślał Andrzej Duda, który odwiedził dziś Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu. – Polski funkcjonariusz jest znakomicie wyszkolony, życzliwy, pomocny, a przede wszystkim z wielką powagą i odpowiedzialnością traktuje swoje obowiązki - dodał.

Agata Kornchauser-Duda podkreśliła natomiast, iż spośród wszystkich służb mundurowych, to właśnie w straży granicznej jest najwięcej kobiet.  – Obecnie Panie stanowią 29 proc. A to oznacza ponad 4 tysiące świetnie wyszkolonych Pań, które z pełnym zaangażowaniem pełnią służbę na wszystkich możliwych stanowiskach –  przypomniała Pierwsza Dama.

Dodała, że z podziwem i wielkim szacunkiem patrzy na funkcjonariuszki, które uczestniczą w misjach specjalnych, które są pilotami, służą na jednostkach pływających, są przewodnikami psów służbowych, specjalizują się w analizie ryzyka, czy analizie kryminalnej.  – Kobiety w straży są ambitne i świetnie wykształcone – zaznaczyła.

Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu obejmuje województwo małopolskie i świętokrzyskie. Administruje i ochrania biegnący w rejonie województwa małopolskiego odcinek granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Słowacką, który stanowi jednocześnie wewnętrzną granicę Strefy Schengen.

14 uczelni wyższych wspomoże rozwój forum gospodarczego w Krynicy-Zdroju
Wiadomości Krynica-Zdrój. Czternaście małopolskich uczelni wyższych podpisało porozumienie, zakładające współpracę z samorządem wojewódzkim w rozwoju forum gospodarczego.

fot. Facebook/Kancelaria Prezydenta RP

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje