środa, 22 czerwca 2022 13:30

Problem dla tysięcy pacjentów. Ważny lek wycofany z polskich aptek

Autor Norbert Kwiatkowski
Problem dla tysięcy pacjentów. Ważny lek wycofany z polskich aptek

Producent leku o nazwie Atenolol Sanofi 50 poinformował, że skończył się zapas jego produktu w hurtowniach farmaceutycznych, a nowe dostawy nie są przewidziane.

Atenolol Sanofi 50 stosuje się u pacjentów z:

  • nadciśnieniem tętniczym
  • dławicą piersiową
  • z zaburzeniami rytmu serca z szybką czynnością serca jako wczesną interwencję w ostrej fazie zawału.

Co niezwykle istotne - lek ten nie ma zamiennika - co oznacza, że pacjenci będą zmuszeni do zmiany sposobu leczenia. O tym w jaki sposób będą się od teraz leczyć zadecyduje lekarz prowadzący.

Co zawiera i jak działa Atenolol Sanofi 50?

Substancją czynną preparatu jest atenolol. Jest to substancja należąca do grupy leków zwanych beta-blokerami (inna stosowana nazwa to beta-adrenolityki). Działanie tych leków polega na zablokowaniu pewnego typu receptorów, nazywanych receptorami adrenergicznymi typu beta. Receptory adrenergiczne występują na powierzchni komórek nerwowych, mięśniowych lub gruczołowych w licznych tkankach i narządach. W warunkach fizjologicznych pobudzane są przez uwalnianą po aktywacji współczulnego układu nerwowego adrenalinę lub noradrenalinę. Farmakologiczne zablokowanie receptorów beta uniemożliwia ich pobudzenie, a przez to ogranicza skutki działania adrenaliny czy noradrenaliny na tkanki docelowe posiadające receptory beta. Adrenalina powoduje zwiększenie częstotliwości rytmu serca oraz skurcz obwodowych naczyń krwionośnych. Działanie atenololu, podobnie jak innych leków z tej grupy, prowadzi do zmniejszenia częstotliwości rytmu serca i siły jego skurczu oraz do obniżenia ciśnienia tętniczego.

Foto: Lublin/plaza

Małopolska - najnowsze informacje