środa, 8 maja 2024 07:22

AKTUALIZACJA: Po wyborach przejęto oficjalną stronę miasta? "Niebywały skandal"

Autor Marzena Gitler
AKTUALIZACJA: Po wyborach przejęto oficjalną stronę miasta? "Niebywały skandal"

Oficjalna strona Wieliczki na Facebooku, nagle zmieniła nazwę. "Niebywały skandal! Odchodząca ekipa na dzień przed zaprzysiężeniem nowego Burmistrza, w sposób bezczelny przejmuje urzędowy fanpage!" - komentuje, pochodząca z Wieliczki, posłanka Urszula Rusecka.

W niedzielę 5 maja, wieczorem, prowadzona od 2012 roku oficjalna strona Urzędu Miejskiego w Wieliczce "Miasto i Gmina Wieliczka" nagle zmieniła nazwę. Strona, którą obserwowało 21 tys. internautów, nazywa się teraz "Wieliczka - Mieszkańcy". Zniknęły też informacje odnoszące stronę do Urzędu Miasta Wieliczka. Nie podano kto ją teraz prowadzi.

Na stronie, która zamieszczała oficjalne informacje Urzędu Miejskiego w Wieliczce, relacje z miejskich wydarzeń, komunikaty (ostatnie z nich to relacja z Gminnego Dnia Strażaka), nie ma żadnej wzmianki czy wyjaśnienia kto i dlaczego przejął miejską stronę. Co ciekawe, mimo usunięcia tych danych, do strony nadal prowadzi przekierowanie z oficjalnej strony miasta: www.wieliczka.eu.

"Ktoś ukradł urzędowy profil"

O szokującym dla mieszkańców wydarzeniu poinformowała jako pierwsza Otwarta Wieliczka - lokalne stowarzyszenie. Informacja została opublikowana na wielickiej grupie na Facebooku "Wieliczanie i Wieliczka - Miasto Gmina Powiat". "Na 2 dni przed zmianą władzy w Wieliczce "ktoś" ukradł urzędowy profil FB Miasta i Gminy Wieliczka i zmienił nazwę. Jak to skomentować? Czyżby ktoś tu nie umiał przegrywać? Co na to mieszkańcy, społecznicy, politycy, artyści, którzy popierali ustępującego burmistrza Artura Kozioła w wyborach? Czy demokracja w Wieliczce upadła już tak nisko, że będzie przyzwolenie na przywłaszczenie urzędowego profilu FB?" - pytał prowadzący Otwartą Wieliczkę Bartłomiej Krzych, miejski aktywista i nowo wybrany radny.

"Niebywały skandal!"

Informacja szybko rozeszła się w Internecie. Suchej nitki na działaniach poprzedniej ekipy nie zostawiła wielicka posłanka, Urszula Rusecka. "Niebywały skandal! Odchodząca ekipa na dzień przed zaprzysiężeniem nowego Burmistrza, w sposób bezczelny przejmuje urzędowy fanpage! Bardzo mali ludzie. Nic dziwnego, że od mieszkańców otrzymali czerwoną kartkę w wyborach" - skomentowała.

❗️Niebywały skandal‼️Odchodząca ekipa na dzień przed zaprzysiężeniem nowego Burmistrza, w sposób bezczelny przejmuje...

Opublikowany przez Urszulę Rusecką Niedziela, 5 maja 2024

Burmistrz - elekt apeluje do urzędników

Komunikat w tej sprawie opublikował Rafał Ślęczka, który 7 maja po Arturze Koziole przejmie obowiązki burmistrza. "Od samego rana dostaję masę telefonów i SMS-ów odnośnie tego, co wydarzyło się z oficjalnym profilem Miasta i Gminy Wieliczka. Profilem, przez 12 lat prowadzonym przez Pracowników Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka, na którym znajduje się setki tysięcy zdjęć i materiałów video, za które zapłaciliśmy wszyscy my, Mieszkańcy - z pieniędzy Miasta i Gminy Wieliczka.

Na obecną chwilę, nie komentując całego zajścia, jako wybrany przez Mieszkańców Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka, który zostanie zaprzysiężony w dniu jutrzejszym tj. 7 maja 2024 r., - zwracam się z apelem do odpowiedzialnych za tę sprawę Pracowników Urzędu o jak najszybsze przywrócenie oficjalnego profilu Miasta i Gminy Wieliczka do swojej pierwotnej wersji. W innym wypadku, będę zmuszony do podjęcia pilnych działań w kierunku odzyskania tego, co należy do Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka oraz ujawnienia i wyciągnięcia konsekwencji od odpowiedzialnych za tę sprawę" - napisał burmistrz - elekt.

❗️❗️Od samego rana dostaję masę telefonów i SMSów odnośnie tego, co wydarzyło się z oficjalnym profilu Miasta i Gminy...

Opublikowany przez Rafała Ślęczkę Niedziela, 5 maja 2024

O kolejnych nieakceptowalnych działaniach poinformowała strona Wieliczka News - Wielicki Portal Informacyjny, której dziennikarze wysłali pytania do prowadzących stronę. "Kilka godzin po wydarzeniu, w komentarzu do posta zwróciliśmy się z prośbą o wyjaśnienie sytuacji - zostaliśmy natychmiast zablokowaniu" - poinformowali.

My również wysłaliśmy pytania o to, kto podjął decyzję o zmianie nazwy strony, która była oficjalną stroną Miasta i Gminy Wieliczka na Facebooku: Dlaczego nie ma na ten temat żadnej informacji na samej stronie lub na stronie miasta? Kto obecnie prowadzi stronę? - zarówno przez Messenger do prowadzących stronę "Wieliczka - Mieszkańcy", jak i do burmistrza Artura Kozioła, wiceburmistrz Agnieszki Szczepańskiej oraz Magdaleny Golonki, kierownik odpowiedzialnego m.in za promocję Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka. Jednak do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi, za to na nowej-starej stronie pojawiają się kolejne informacje udostępnione z prywatnej strony Artura Kozioła, które komentują oburzeni mieszkańcy. "Oddajcie profil Gminy!" - napisał Grzegorz Kwas. "Tak to jest jak ktoś nie umie pogodzić się z porażką" - dodała Łucja Woroniecka. Podobnych głosów jest więcej.

Opublikowany przez Wieliczka - Mieszkańcy Poniedziałek, 6 maja 2024

Przypomnijmy, burmistrz Artur Kozioł, który od 2006 roku kierował Miastem i Gminą Wieliczka, w II turze wyborów samorządowych 21 kwietnia, przegrał ze startującym z własnego komitetu Rafałem Ślęczką, sekretarzem Powiatu Wielickiego. Na tego ostatniego zagłosowało aż 61 proc. mieszkańców.

Dotychczasowy burmistrz zdobył za to mandat radnego i (przy większości, którą mają radni z jego komitetu i wraz z popierającymi go radnymi z Platformy Obywatelskiej) ma dużą szansę na objęcie funkcji Przewodniczącego Rady Miejskiej. Pierwszą sesję nowo wybranej rady oraz ślubowanie nowych radnych i burmistrza zaplanowano na wtorek, 7 maja (w sali Magistrat Urzędu Miejskiego w Wieliczce) o godz. 12.

Warto dodać, że Artur Kozioł jest kandydatem w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na liście Koalicji Obywatelskiej w okręgu świętokrzysko-małopolskim zajmuje pozycję nr 9.

AKTUALIZACJA

Tuż po zaprzysiężeniu Rafała Ślęczki na burmistrza na przejętej dawnej oficjalnej stronie miasta pojawił się wpis, że stronę udało się odzyskać. Niestety, na razie pozostanie zmieniona bez zgody nowych władz Wieliczki nazwa. „Burmistrz Rafał Ślęczka odzyskał dla Mieszkańców oficjalny profil Miasta i Gminy Wieliczka oraz wyjaśnił sprawę z jego nagłą zmianą nazwy. Niestety, na obecną chwilę nie jesteśmy w stanie zmienić nazwy konta na prawidłową ze względu na ograniczenia Facebook. Natomiast trwają prace nad przywróceniem pełnej funkcjonalności OFICJALNEGO PROFILU MIASTA I GMINY WIELICZKA.” - czytamy w poście. „W najbliższym czasie Burmistrz wyda oświadczenie dotyczące tego, co się wydarzyło” – dodano.

❗️ Burmistrz Rafał Ślęczka odzyskał dla Mieszkańców oficjalny profil Miasta i Gminy Wieliczka oraz wyjaśnił sprawę z...

Opublikowany przez Wieliczka - Mieszkańcy Wtorek, 7 maja 2024

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka