czwartek, 5 stycznia 2023 14:06

Raciechowice. Uroczyście zakończono cztery inwestycje

Autor Marzena Gitler
Raciechowice. Uroczyście zakończono cztery inwestycje

29 grudnia w gminie Raciechowice uroczyście oddano do użytku cztery inwestycje realizowane w 2022 roku.

W symbolicznym zakończeniu inwestycji wybranych spośród wielu zrealizowanych w 2022 roku udział wzięli poseł Władysław Kurowski, radny wojewódzki Robert Bylica, Jolanta Majka – radna Powiatu Myślenickiego oraz Danuta Grzesik – Radna Gminy Raciechowice. Gospodarzem spotkania był Wacław Żarski – Wójt Gminy Raciechowice.

Podczas uroczystości zaproszeni goście i włodarz Raciechowic przecięli wstęgę wielofunkcyjne boisko sportowe ze sztuczną nawierzchnią przy Szkole Podstawowej w Zegartowicach – inwestycję zrealizowana w ramach projektu „Małopolska infrastruktura rekreacyjno-sportowa MIRS”. Odwiedzili niedawno zakończone nowo wybudowane drogi dojazdowe do gruntów rolnych: Gruszów „Mogiłki” i Zegartowice – Dział – inwestycje współfinansowane z dotacji celowej budżetu województwa małopolskiego w ramach projektu wyłączenia gruntów z produkcji rolnej. Spotkali się też przy odrestaurowanej kamiennej kapliczce z figurą Najświętszej Marii Panny w Kwapince, której konserwację wykonano ze środków gminy Raciechowice i województwa małopolskiego w 2022 r. w ramach Konkursu „Kapliczki Małopolski 2022”.

Na zakończenie wizyty w gminie Raciechowice goście wzięli udział we wciągnięciu polskiej flagi na maszt wybudowany w ramach projektu „Pod Biało-Czerwoną”.

Jak przypomina samorząd, rok 2022 obfitował inwestycje prowadzone przez Gminę Raciechowice.  Realizowano prace związane z wodociągowaniem i kanalizacją, infrastrukturą drogową, sportową i kulturalną. Do ich wykonania oprócz środków z budżetu gminy pomogły dotacje rządowe, samorządowe i unijne.

Wizytę w Raciechowicach, w tym również na sesji budżetowej,  podsumował też poseł Władysław Kurowski. „Gmina Raciechowice – to ta gmina, która na początku obecnej kadencji, w wyniku ogromnego zadłużenia spowodowanego decyzjami poprzednich Rad Gminy Raciechowice i Wójta, była na skraju wydolności finansowej. Zadłużenie bowiem na początku tej kadencji wynosiło blisko 38 mln zł. Obecnie Gmina wdrożyła program naprawczy i zakończyła jego realizację. Oszczędności to jedno, ale środki Rządowe jakie wpłynęły w tym czasie do gminy pozwoliły na to, aby pomimo tego trudnego czasu gmina miała możliwość realizować długo wyczekiwane przez mieszkańców inwestycje, zarówno wodno – kanalizacyjne, jak i drogowe czy rekreacyjno - turystyczne i w obszarze kultury. (…)” – napisał poseł. Wyliczył też rekordowe dotacje, które otrzymał samorząd.

fot. Fb. Poseł Władysław Kurowski

Myślenice - najnowsze informacje