poniedziałek, 24 maja 2021 10:12

Kino na dachu galerii i koncert z kopalni - rusza 14. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

Autor Marzena Gitler
Kino na dachu galerii i koncert z kopalni - rusza 14. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

Kino samochodowe na dachu Galerii Kazimierz, koncert największych przebojów filmowych wykonany w Kopalni Soli Wieliczka oraz tradycyjnie już spotkania z kompozytorami oraz przedstawicielami branży muzycznej - tegoroczna 14 edycja Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie to coś, czego nie można przegapić. Tym bardziej, że cześć wydarzeń można śledzić online z własnego domu.

The Best of  John Barry z nieśmiertelnymi tytułami: "Tańczący z wilkami", "Niemoralna propozycja" czy "Pożegnanie z Afryką", najgorętsze seriale czasu pandemii, czyli m.in. "The Crown", "Wiedźmin", "Wataha", "Dom z papieru", "Czarne lustro", "Gambit królowej", a także światowa premiera muzyki z ostatniego sezonu "Wikingów", spotkania m.in. z Hildur Guðnadóttir, Atanasem Valkovem, Łukaszem Targoszem, Diego Navarro, Martinem Phippsem czy Janem A.P. Kaczmarkiem, w końcu mistyczne chóralne brzmienia z Kopalni Soli „Wieliczka” - FSF w Krakowie, który startuje już 27 maja zapowiada się bardzo ciekawie.

Między 27 a 30 maja spotykania z kompozytorami oraz przedstawicielami branży muzycznej będą transmitowane na platformie PLAY KRAKÓW. Tematem

- Jak radziła sobie branża filmowa w pandemii, co się udało, jakie nowe projekty filmowe ujrzą światło dzienne w najbliższych miesiącach i latach oraz jaka jest sytuacja rynku koncertowego i filmowego, w jakiej kondycji są orkiestry symfoniczne i studia nagraniowe. Czy kryzys – paradoksalnie – wniósł ożywienie, wyzwolił kreatywność twórców i przyniósł nowe szanse i odkrycia, o tym jak tworzyć w nowych realiach? W tych ostatnich miesiącach wszyscy oglądaliśmy seriale, dlatego podczas FMF porozmawiamy również o ich fenomenie. Dlatego w pierwszej części festiwalu będziemy się łączyć z Los Angeles, Teneryfą, Londynem, Pragą, Gandawą, Rzymem i Berlinem. Do rozmów właśnie w ramach Forum Audiowizualnego zaprosiliśmy Teoniki Rożynek — autorkę ścieżki dźwiękowej do niedawnej koprodukcji KBF Prime Time, Hildur Guðnadóttir — zdobywczynię Oscara za muzykę do Jokera, Maggie Rodford — agentkę i producentkę muzyczną z niezliczoną ilością tytułów w CV, która pracowała m.in. przy Paddingtonie 2, a także z psychologami, specjalistami od wizerunku z Hollywood czy też przedstawicielami organizacji ASCAP i BMI, które zajmują się zbiorowym zarządzaniem prawami autorskimi - zapowiada Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

Dla tych, którzy mają już dość siedzenia w domu i izolacji zaplanowano wyjątkową projekcję filmowa na dachu Galerii Kazimierz. W ramach kina samochodowego w piątek,  28 maja o godz. 21.30 zobaczymy film "Sound of Metal".

Finałem majowej odsłony FMF, w niedzielę 30 maja, będzie premiera online koncertu Cinema Chorale nagrany w Kopalni Soli Wieliczka.

- To z najbardziej mistycznych koncertów w historii festiwalu: z utworami z takich filmów, jak "Portret kobiety w ogniu", "Wielkie piękno" czy "Śmierć w Wenecji" - mówi Izabela Błaszczyk. - Koncert, który zarejestrowaliśmy 15 maja w Kopalni Soli „Wieliczka”, został wykonany przez jeden z najlepszych polskich zespołów wokalnych w kraju, czyli Chór Polskiego Radia pod batutą Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej. To wydarzenie będzie można zobaczyć bezpłatnie na PLAY KRAKÓW.

Tegoroczny KSF będzie miał też swoją kontynuację już "na  żywo". - Na spotkanie w plenerze zapraszamy już w sierpniu. W ostatni weekend lata w ramach Kraków Culture Summer będzie królował FMF! 28 i 29 sierpnia na festiwalowej scenie w Parku Jordana, w pobliżu krakowskich Błoń, nareszcie usłyszymy żywe głosy i instrumenty. Wracamy do otwartych przestrzeni - zapowiada dyrektor KSF.

W sobotę, 28 sierpnia odbędzie się Gala Muzyki Filmowej w trzech odsłonach, w formie wielkiego plenerowego święta. Krakowska publiczność jako pierwsza na świecie, usłyszy na żywo m.in. gęste jak krew suity z "Króla", "Wiedźmina" czy "Watahy". Obok orkiestry na scenie pojawi się Ania Karwan, wszechstronna wokalistka znana m.in. z wcześniejszych edycji festiwalu. Oprócz niej wystąpią Natalia Nykiel i Kacha Kowalczyk z zespołu Coals. W programie tej sekcji znajdą się utwory z "Euforii", "Sukcesji", "Krainy Lovecrafta" i "Roku za rokiem". Na koniec zabrzmi muzyka z popularnych seriali: "Czarne lustro", "Gambit królowej", "Wikingów", "Ukrytej gry", a "My Life Is Going On" z "Domu z papieru" zaśpiewa znana z wykonania oryginalnego hiszpańska wokalistka Cecilia Krull. Do Krakowa wraóci też uwielbiany przez publiczność FMF Diego Navarro, który poprowadzi Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej wspólnie z Katarzyną Tomalą.

foto: Wojciech Wandzel, wandzelphoto.com / Krakowskie Biuro Festiwalowe - krakow.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje