niedziela, 24 stycznia 2021 12:46

Strażacy z Małopolski już drugi dzień działają na Słowacji. Co tam robią?

Autor Tomasz Stępień
Strażacy z Małopolski już drugi dzień działają na Słowacji. Co tam robią?

66 strażaków Państwowej Straży Pożarnej już drugi dzień prowadzi działania na Słowacji. Prawie połowa z nich to strażacy z Małopolski.

W sobotę 23 stycznia tuż po godzinie 6:00 nad ranem pierwsza grupa ponad 50 strażaków i czterech medyków przekroczyła granice Polsko-Słowacką w miejscowości Chyżne. Druga grupa - 11 strażaków i 34 medyków około godziny 7:00 przekroczyła granicę w Piwnicznej. W składzie grupy spośród 66 strażaków 31 to druhowie z województwa małopolskiego, 20 z województwa świętokrzyskiego, 8 z podkarpackiego oraz 7 z Komendy Głównej PSP.

Razem z medykami wspierają naszych sąsiadów w przeprowadzaniu masowych testów wśród mieszkańców regionów przygranicznych w kierunku zakażenia wirusem Sars-CoV-2.

- Jesteśmy po to, aby pomagać nie tylko na własnym terenie, ale także poza granicami naszego kraju. Dzisiejsza akcja jest jednym z wielu elementów działań jakie Państwowa Straż Pożarna podejmuje w walce z COVID-19. Jako funkcjonariusze PSP będziemy wspierali działania związane z testowaniem na Słowacji - podkreślał małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek.

Lokalne władze przydzieliły strażakom PSP oraz medykom blisko 50 lokalizacji punktów do testowania ludności w pasie przygranicznym, m.in. w miejscowościach Trstena, Niżna, Zuberec, Hladovka, Chlebnice, Parnica, Velicna, Vysny Krubin, Zazriva, Radola Rudina, Rużomberok, Żilina, Rużomberok, Martin, Cadca, Kysucke Nove Mesto, Stara Lubovna, Kezmarok, Svidnik oraz Stropkov.We wszystkich punktach do testowania ludności, w których obecni byli polscy ratownicy w sobotę wykonano około 27 000 testów na obecność koronawirusa.

Ratownicy rozpoczęli pracę o godzinie 8:00 i będą wspierali słowacki personel medyczny do zamknięcia punktów około godziny 20:00. Następnie rozpocznie się przegrupowanie polskich ratowników i w godzinach wieczornych planowany jest powrót na granicę Słowacko-Polską gdzie wyznaczono punkty koncentracji oraz powrót części ratowników do jednostek macierzystych.

Info i fot: KG PSP

Małopolska - najnowsze informacje