środa, 15 grudnia 2021 11:52

Te terminy musisz znać, zanim kupisz mieszkanie! Zadatek, zaliczka…

Autor Artykuł sponsorowany
Te terminy musisz znać, zanim kupisz mieszkanie! Zadatek, zaliczka…

Zanim kupisz własne mieszkanie, musisz poznać pojęcia, które pomogą ci zrozumieć cały proces i lepiej się w nim odnaleźć. Co oznaczają słowa, które znajdziesz w zapisach prawnych i czym jest umowa zadatku? Warto to wiedzieć!

Zakup mieszkania to naprawdę duża odpowiedzialność i wiele nerwów, dlatego warto się do tego odpowiednio przygotować. Jeśli wyprzedzeniem poznasz całą procedurę, kolejne kroki będą o wiele łatwiejsze. Musisz zatem koniecznie poznać różnicę między zadatkiem i zaliczką, a także dowiedzieć się, jakie dane powinna zawierać umowa przedwstępna.

Umowa zadatku – co to takiego?

Umowa zadatku to inaczej dokument, która jako przedmiot zawiera zadatek zamiast zaliczki i ma chronić obie strony transakcji. Na czym to polega? To proste! Zadatek jest bezzwrotny, chyba że wina w związku z niedotrzymaniem umowy leży po stronie sprzedającego. Oznacza to, że jeśli wpłacisz pieniądze jako zadatek, to nawet jeśli rozmyślisz się i uznasz, że nie chcesz kupić danego mieszkania czy działki budowlanej – nie odzyskasz pieniędzy. Należy go wpłacać tylko wtedy, kiedy jesteś całkowicie przekonany co do zakupu. Z drugiej strony, jeśli sprzedający się wycofa, otrzymasz kwotę wyższą niż ta, którą zapłaciłeś.

Umowa przedwstępna – kiedy się ją podpisuje?

Umowa przedwstępna jest pierwszym dokumentem, który zawierasz z osobą sprzedającą nieruchomość. Zazwyczaj podpisuje się ją bez towarzystwa świadków czy prawnika. Stanowi ona potwierdzenie, że strony umówiły się na to, że dojdzie między nimi do transakcji. Sprzedaż mieszkania czy domu jest jednak dość złożona i zwykle, aby do tego doszło, należy przygotować wiele dokumentów albo umówić się na spotkanie z notariuszem, co może zająć trochę czasu. Z tego powodu na umowie przedwstępnej znajduje się zwykle termin, do którego transakcja musi zostać sfinalizowana. Nie jesteś pewny co treści i formy do takiej umowy? Specjaliści z https://homly.to na pewno ci pomogą!

Co musi znaleźć się w umowie przedwstępnej?

W umowie przedwstępnej należu uwzględnić wiele informacji, które pozwolą na weryfikację obydwu stron, a cała sytuacja będzie po prostu klarowna. Dlatego na pewno znajdzie się w niej data i miejsce podpisania umowy, podstawowe informacje na temat każdej ze stron (imiona, nazwiska, aktualne miejsca zamieszkania itd.). Kluczowa jest też planowana data zawarcia umowy właściwej oraz określenie praw własności sprzedawanej nieruchomości. Oczywiście ważna jest także wysokość zadatku bądź zaliczki – to koniecznie musi znaleźć się w dokumencie!

Zaliczka – czy warto ją wybrać?

Zaliczka może wydać się lepszą opcją, jeśli nie czujesz się pewnie co do zakupu danej nieruchomości. Pozwoli ci na łatwe wycofanie się z transakcji, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Jednak jeśli naprawdę zależy Ci na zakupie, nie powinieneś się na nią decydować. Co istotne, zadatek jest definiowany w kodeksie cywilnym, inaczej niż w przypadku zaliczki. W razie problemów znacznie łatwiej dojdziesz swoich praw, wybierając właśnie tę opcję.

Ponadto sprzedający często decydują się na wycofanie z umowy, jeśli np. otrzymają korzystniejszą ofertę. Z tego powodu zadatek lepiej chroni cię w różnych aspektach. Zaliczkę można wybierać w przypadku mniej istotnych pod względem życiowym sytuacji, np. przy zakupie, zdecydowanie tańszych od nieruchomości, mebli.

Ile powinna wynosić zaliczka bądź zadatek?

Nie ma odgórnych ustaleń dotyczących kwoty, zadatku bądź zaliczki. Często jest ona zależna przede wszystkim od możliwości finansowych strony kupującej. Jeśli np. chcesz kupić nieruchomość z bardzo małym wkładem własnym i nie masz do dyspozycji kilkudziesięciu tysięcy złotych, nawet 10% od finalnej kwoty może cię przerosnąć. Zwróć jednak uwagę, że te pieniądze mają za zadanie zabezpieczyć zarówno ciebie, jak i osobę sprzedającą, dlatego jeśli jest to możliwe. Postaraj się zatem, by była możliwie wysoka, szczególnie jeśli wpłacasz zadatek i jesteś na pewno zdecydowany na zakup.

Zadatek i zaliczka to nie to samo, a umowa przedwstępna jest podstawą każdej transakcji, w której sprzedawane są nieruchomości. Pamiętaj o tym elementach i odpowiednio się do nich przygotuj.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka