środa, 30 grudnia 2020 15:12

Teatralne wydarzenia na Sylwestra i Nowy Rok

Autor Marzena Gitler
Teatralne wydarzenia na Sylwestra i Nowy Rok

Małopolskie teatry zapraszają by ostatni i pierwszy dzień roku spędzić z Melpomeną. Warto skorzysać, tym bardziej, że sztuką możemy cieszyć się nie wychodząc z domu.

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie zachęca do spędzenia ostatnich chwil Starego Roku na przebojowej inscenizacji muzycznej. W sylwestrowy wieczór na Dużej Scenie teatru będzie bowiem królowała roztańczona, pełna polskich smaków, ale i swojskiej muzyki country adaptacja słynnej opery Wojciecha Bogusławskiego - „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”. Jej reżyserem jest Cezary Tomaszewski, a w obsadzie występują m.in. Tomasz Wysocki, Ewelina Cassette, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Agnieszka Kościelniak, Karol Kubasiewicz i Karolina Kazoń.

Transmisja spektaklu rozpocznie się w czwartek 31 grudnia, o godz. 20.00, na platformie PlayKraków. Linki dostępowe - "wsporniki" można zakupić za pośrednictwem oficjalnej strony Teatru pod adresem: https://teatrwkrakowie.pl

Teatralny prezent na Nowy Rok przygotowało z kolei dla internautów Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. 1 stycznia zostanie udostępniona bezpłatnie rejestracja sztuki "Kolega Mela Gibsona". To brawurowy monodram w wykonaniu Jerzega Pala i w reż. Tomasza Piaseckiego, który z rozbrajającą niefrasobliwością, ale też sporą dozą humoru ukazuje w krzywym zwierciadle różne cienie i blaski aktorskiego zawodu.

Nagranie będzie dostępne na kanale YouTube MCK SOKÓŁ pod adresem www.youtube.com/user/mcksokol w piątek 1 stycznia, od godz. 14.00 do 19.00.

W Nowy Rok na pełną humoru inscenizację online zaprasza także Teatr Witkacego w Zakopanem. Tym razem na platformie Witkacy.tv będzie można obejrzeć adaptację prozy Wojciecha Kuczoka – „Spiski- Hej!”. Akcja spektaklu zaczyna się latem 1982 roku, kiedy 10-letni bohater jedzie z rodzicami na wakacje w Tatry. Spektakl obrazuje fascynacje oraz oniryczno-magiczne przygody na tle „dzikiej” tatrzańskiej przyrody i wydarzeń politycznych, tudzież sportowych tamtych lat. Sztukę wyreżyserował Andrzej St. Dziuk, a w obsadzie występują m.in. Andrzej Bienias, Marek Wrona, Joanna Banasik, Krzysztof Najbor i Katarzyna Pietrzyk.

Transmisja spektaklu odbędzie się w piątek 1 stycznia, o godz. 20.15. Bilet z linkiem dostępu można zakupić na stronie Witkacy.tv. pod adresem www.witkacy.tv/product/spiski-hej/

foto: Krakowiacy i Górale - sylwestrowa propozycja Teatru Słowackiego (fot. Teatr im. J. Słowackiego)

Małopolska - najnowsze informacje