czwartek, 24 czerwca 2021 15:10

Trąba powietrzna przeszła nad Sądecczyzną. "Sytuacja jest dramatyczna" [ZDJĘCIA]

Autor Aleksandra Tokarz
Trąba powietrzna przeszła nad Sądecczyzną. "Sytuacja jest dramatyczna" [ZDJĘCIA]

Prognoza pogody sprawdziła się. Burze, ulewne deszcze i grad nawiedziły region. Strażacy mają pełne ręce roboty – zerwane dachy i połamane drzewa to efekt trąby powietrznej, która przeszła nad Sądecczyzną. - Sytuacja w naszej miejscowości jest dramatyczna. Prosimy o wsparcie... - napisali na Facebooku strażacy z OSP w Librantowej.

AKTUALIZACJA

Aktualizacja na godz 18:45. W rejonie przejścia trąby powietrznej uszkodzonych zostało w różnym stopniu 30 budynków mieszkalnych i 30 budynków gospodarczych. 1 osoba została ranna. Ponadto strażacy zostali zadysponowani do 7 budynków w powiecie miechowskim, których dachy zostały zniszczone na skutek działania gradu.

***

- Jestem po rozmowie z Premierem Mateuszem Morawieckim. Będzie natychmiastowe rządowe wsparcie dla mieszkańców miejscowości poszkodowanych przez trąbę powietrzną. Służby wojewody docierają na miejsce - za kilkadziesiąt minut planowany jest sztab kryzysowy w miejscowości Librantowa - poinformował wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

***

Okolice Limanowej i Sądecczyzna – to tam przeszły silne burze z gradem. W miejscowości Piątkowa i Koniuszowa widziane były trąby powietrzne. - Sytuacja w naszej miejscowości jest dramatyczna. Prosimy o wsparcie... - napisali na Facebooku strażacy z OSP w Librantowej.

W miejscowości Koniuszowa w pow. nowosądeckim pojawiła się trąba powietrzna. Informację nadesłał do nas Mateusz Lewandowski.

Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Czwartek, 24 czerwca 2021

- Bardzo niepokojące informacje płyną ze Sądecczyzny. Powiat nowosądecki: miejscowość Librantowa-Koniuszowa. Przejście trąby powietrznej w wyniku czego zostało uszkodzonych w całości 10 dachów na budynkach mieszkalnych, częściowo zniszczone 4 dachy na budynkach mieszkalnych, częściowo zniszczone 4 dachy na budynkach gospodarczych. Zarejestrowano ok 40 zdarzeń atmosferycznych. Na miejsce udaje się Wicewojewoda Ryszard Pagacz oraz Z-cy Komendanta Wojewódzkiego PSP – informuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Na ten moment nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

Kilka chwil temu w pow. nowosądeckim zeszła trąba powietrzna. Autorka zdjęcia Lilianna Gargula. Zdjęcie z Koniuszowej. Mamy też już zdjęcie zniszczeń z sąsiedniej miejscowości Librantowa. Fot. OSP Siedlce.

Opublikowany przez meteoprognoza.pl Czwartek, 24 czerwca 2021

Opadom deszczu towarzyszył także grad. Kule osiągały wielkość nawet kilku centymetrów.

[Stan na godz. 15:40] Bardzo duży grad spadł z superkomórki burzowej przechodzącej w rejonie Limanowej i Nowego Sącza w...

Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Czwartek, 24 czerwca 2021

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert pogodowy m.in. dla Małopolski. Dziś i w nocy prognozowane są burze, silny wiatr, ulewny deszcz i lokalnie grad.

Burze z gradem przechodzą teraz przez Małopolskę. Prawie w całym regionie obowiązuje trzeci stopień zagrożenia. Uważajmy!

fot. ilustracyjne/pixabay

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje