wtorek, 19 marca 2024 14:54

Turystyczne święto w Małopolsce. 1200 uczestników Wielkiej Lekcji Geografii

Autor Marzena Gitler
Turystyczne święto w Małopolsce. 1200 uczestników Wielkiej Lekcji Geografii

14 marca w Wielickiej Mediatece, debatą oksfordzką, rozpoczął się 4. Małopolski Festiwal Podróżniczy 50°N. Wydarzenia przyciągnęło do Wieliczki miłośników podróżowania z całej Małopolski. Aż 1200 uczestników przyciągnęła Wielka Lekcja Geografii.

Gospodarzami tegorocznej 4. edycji Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N były dwa miasta Bochnia i Wieliczka, jednak większość wydarzeń odbyła się w tym drugim mieście.

Wydarzenie poprzedził Prolog, który w czwartkowe popołudnie (14 marca) odbył się w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera (Rynek 20) w Bochni, a którego bohaterem był Tomek Michniewicz – dziennikarz, reportażysta, fotograf, organizator wypraw i ekspedycji.

Tego samego dnia otwarcie festiwalu w Wieliczce poprzedziła debata oksfordzka w Wielickiej Mediatece, w której udział wzięli goście festiwalu: Aleksandra Dzik - alpinistka, przewodniczka górska i skialpinistka i Piotr Trybalski - dziennikarz, fotograf, podróżnik i pisarz, a także członkowie Krakowskie Stowarzyszenie Mówców oraz Aleksandra i Jan - uczniowie szkół średnich, którzy debatowali w Wieliczce w poprzednich edycjach Międzyszkolnej Ligi Debat Oksfordzkich.

Uczestnicy dyskutowali o tym, czy "Krótkie wyjazdy są lepsze, niż długie podróże". Werdykt wydała wielicka młodzież i seniorzy, którzy wypełnili widownię. Olbrzymie zainteresowanie wywołała Wielka Lekcja Geografii, która w tym roku w Bochni i Wieliczce zgromadziła ponad 1200 uczniów.

Od piątku, 15 marca do niedzieli 17 marca Festiwal 50°N gościł w Wielickiej Mediatece. Z uczestnikami bloków tematycznych spotkali się: Łukasz Pająk, Jan Skulicz i Karolina Korusiewicz, Wiktoria Kotwicka, Andrzej Muszyński, Tomek Michniewicz, Jakub Tolak i Zofia Samsel, Piotr Trybalski, Janusz Gołąb, Dorota Szparaga, Elżbieta i Andrzej Lisowscy, Jacek Hugo-Bader oraz Jakub Porada.

Inspirujące wystąpienia przenosiły się na dyskusje w kuluarach. Dodatkową atrakcją były warsztaty o podróżowaniu kamperami, vouchery na weekendowy wynajem kampera VW California z pełnym bakiem ufundowany przez Grupę Luzar – California Center i bilet lotniczy do Stambułu liniami Turkish Airlines, które rozlosowano wśród posiadaczy biletów.  

Tegoroczna edycja Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N została objęta Patronatem Honorowym przez Marszałka Województwa Małopolskiego – Pana Witolda Kozłowskiego, a także Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka – Pana Artura Kozioła oraz Burmistrza Miasta Bochnia – Pana Stefana Kolawińskiego.

Partnerem Głównym Festiwalu 50°N było Województwo Małopolskie, Partnerami Organizacyjnymi były Miasto i Gmina Wieliczka oraz Miasto Bochnia.

Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie PRO-TUR Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce oraz Kino Wielicka Mediateka.

fot. Fb. Mediateka - Biblioteka Miejska w Wieliczce

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka