czwartek, 28 maja 2020 13:17

Turystyczny Dzień Dziecka. Zobacz gdzie się wybrać na wycieczkę

Autor Marzena Gitler
Turystyczny Dzień Dziecka. Zobacz gdzie się wybrać na wycieczkę

Aktywne, urozmaicone, na łonie natury i bezpieczne wycieczki to doskonały pomysł na rodzinne świętowanie Dnia Dziecka. Małopolska posiada niezwykle bogatą ofertę szlaków i atrakcji dedykowanych dzieciom w różnym wieku. Podpowiadamy, gdzie pojechać i jak spędzić ciekawie czas z naszymi pociechami.

Gdzie pojechać z dzieckiem na wycieczkę?

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego (ZWKMP) to 11 Parków Krajobrazowych Krajobrazowych (6 w Oddziale Krakowskim, 3 w Oddziale Tarnowskim i 2 w Oddziale Starosądeckim). W ich ofercie znalazły się propozycje na rodzinne spędzanie czasu, dzieciakom wyprawę umilą specjalne spacerowniki (np. Dolinki Krakowskie) stworzone w ramach programu Odkrywcy Parków Krajobrazowych. Publikacje można odebrać w siedzibie ZWKMP oraz u partnerów projektu, a wersję elektroniczną można pobrać ze strony Parków.

Z dzieckiem w góry, na pole i do lasu

Dzięki ekoturystyce jesteśmy bliżej natury, mamy szansę doświadczyć, poczuć, poznać, zaprzyjaźnić się, zachwycić otaczającym światem. Ekoturystyka to kameralne odkrywanie i poznawanie wyjątkowych miejsc i ludzi - doskonała propozycja na rodzinne zwiedzanie. Gotowe przykłady tras w rytmie eko znajdują się tutaj.

Przyjazne dziecim trasy rowerowe

Rodzinom z dziećmi polecamy przede wszystkim łatwe szlaki rowerowe o nawierzchni asfaltowej i odseparowane od ruchu samochodowego, bez podjazdów i znacznych przewyższeń. Tutaj przygotowaliśmy zestawienie najłatwiejszych szlaków w podziale na subregiony.

Z dzieckiem na wieś

Z myślą o najmłodszych gospodarze wybranych kilkunastu obiektów agroturystycznych stworzyli specjalną ofertę umożliwiającą aktywne i bezpieczne spędzenie czasu dzieciom oraz ich rodzicom. Obiekty w szczególny sposób przyjazne „Małym Gościom” tworzą szlak o wdzięcznej nazwie „Małopolska Wieś dla Dzieci”. Polecamy szczególnie na dłuższe pobyty wakacyjne i wyjazdy weekendowe.

W zwiedzaniu regionu z najmłodszymi (3-5 lat) pomocna będzie kolorowa książeczka „Małopolskie wędrówki dla przedszkolaków” (elektroniczna wersja publikacji).

Co to jest questing?

Dzieci uwielbiają zabawę i rozwiązywanie zagadek. Zwykły spacer może przerodzić się w poszukiwanie skarbów, kiedy będziemy podążać za wskazówkami z questów. W Małopolsce powstało ich wiele, a my prezentujemy kilka wybranych.

Zagórzańskie wyprawy questowe można pobrać na urządzenia mobilne lub wydrukować na własnej drukarce: Kasinka Mała, Lubomierz, Olszówka i Niedźwiedź .Przewodnikiem po wyprawach questowych jest Jasiek – góral zagórzański, który w wierszowanych tekstach wskazuje każdemu odkrywcy drogę do skarbu.

Na wycieczkę z questem zapraszamy również w okolice Nowego Sącza i Gorlic. Zmierzycie się tam z różnymi zadaniami do wykonania: najpierw dzięki wskazówkom będziecie musieli  odnaleźć konkretną lokalizację, a potem rozwiązać uzupełnianki tekstowe. Questy dostępne są do pobrania w wersji PDF: Bobowa wczoraj i dziś, Historia Biecza od średniowiecza, Kamianna miodem pachnąca, Spacerkiem po Piwnicznej, Szlakiem zdrojów w Wysowej.

Spacer po olkuskiej starówce „Srebrnym Szlakiem Gwarków Olkuskich” uatrakcyjni bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne. Jest też opracowana wersja nagrania dedykowana specjalnie dla dzieci. Oczywiście szlak można też przejść rozwiązując quest.

Na terenie Małopolski dostępnych jest ponad 60 różnych spacerów - questów.

Małopolska dla dzieci

To oczywiście tylko przykłady na ciekawe i rodzinne odkrywanie Małopolski na nowo. Więcej propozycji znajduje się tutaj oraz na stronie internetowej dedykowanej ofercie turystycznej Małopolski dla dzieci.

Planując podróż warto też zapoznać się z aktualnymi ograniczeniami epidemiologicznymi i zasadami bezpiecznego podróżowania.

inf. i foto: UMWM

Małopolska - najnowsze informacje