Unia Europejska przyjęła nowe przepisy dotyczące prawa jazdy. Wbrew wcześniejszym obawom, zmiany nie są rewolucyjne i nie powinny budzić niepokoju – nawet wśród starszych kierowców.
15 lat ważności prawa jazdy
Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie terminu ważności prawa jazdy – dokumenty na samochód osobowy i motocykl będą ważne przez 15 lat. Dotyczy to także starych, bezterminowych praw jazdy, które były wydawane w Polsce do 19 stycznia 2013 roku. Wymiana tych dokumentów zaplanowana jest na lata 2028–2033. Koszt wymiany wyniesie 100,50 zł, ale nie będzie trzeba przechodzić dodatkowych badań lekarskich.
Cyfrowe prawo jazdy i okres próbny dla młodych
Nowe przepisy wprowadzają również cyfrowe prawo jazdy, które będzie honorowane we wszystkich krajach UE. Młodzi kierowcy zyskają tzw. okres próbny – to czas, w którym będą musieli zachować szczególną ostrożność na drodze.

Seniorzy mogą odetchnąć z ulgą
Pojawiały się plotki, że Unia wprowadzi obowiązkowe badania lekarskie dla kierowców powyżej 70. roku życia albo ograniczy możliwość prowadzenia auta w starszym wieku. Ostatecznie jednak ustalono, że każdy kraj członkowski sam zdecyduje, jak to będzie wyglądać. Oznacza to, że to władze danego państwa ustalą, czy przy wymianie prawa jazdy potrzebne będą badania, czy może wystarczy np. pisemne oświadczenie kierowcy o stanie zdrowia.
Nowością jest propozycja nadania lekarzom rodzinnym uprawnień do informowania odpowiednich urzędów, jeśli stan zdrowia pacjenta może zagrażać bezpieczeństwu na drodze. W niektórych przypadkach taki obowiązek miałby być wręcz formalny. Celem tego rozwiązania jest eliminacja z ruchu drogowego osób, które z powodów zdrowotnych nie powinny prowadzić pojazdów.

Nowe unijne przepisy to krok w stronę większego bezpieczeństwa, ale nie oznaczają rewolucji. Starsi kierowcy nie muszą się obawiać – większość decyzji pozostaje w gestii krajów członkowskich. W Polsce konkretne ustalenia poznamy w ciągu najbliższych trzech lat.
Fot.: Pixabay