poniedziałek, 31 marca 2025 14:40, aktualizacja 20 godzin temu

Pryszczyca zbliża się do Polski. Wojewoda: "zagrożenie jest realne"

Autor Marzena Gitler
Pryszczyca zbliża się do Polski. Wojewoda: "zagrożenie jest realne"

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar apeluje do posiadaczy bydła, owiec, kóz, świń oraz innych zwierząt parzystokopytnych o zachowanie szczególnej czujności. Zagrożenie pryszczycą jest realne. W bezpośrednim sąsiedztwie Polski wystąpiły kolejne ogniska choroby. - Monitorujemy sytuację na granicy. Kontrole są zintensyfikowane. Na dwóch najbardziej przepustowych przejściach granicznych ze Słowacją (Chyżne i Piwniczna-Zdrój) prowadzimy działania dezynfekcyjne - zapewnia wojewoda.

W niedzielę, 30 marca na granicy w Chyżnem (gmina Jabłonka) odbył się briefing prasowy poświęcony zagrożeniu pryszczycą. Groźna choroba zwierząt jest coraz bliżej Polski. Na Słowacji, gdzie już pojawiła się pryszczyca, wystąpiły kolejne ogniska tej epidemii.  

Rządowe działania w obliczu zagrożenia pryszczycą

W związku z narastającym zagrożeniem pryszczycą na terytorium Polski, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRIRW) pod przewodnictwem ministra Czesława Siekierskiego podjęło intensywne działania prewencyjne. W niedzielę, 30 marca, odbyła się odprawa sztabu kryzysowego, obejmująca dwa etapy: spotkanie w Warszawie, gdzie przeanalizowano aktualną sytuację, oraz odprawę w Małopolsce, gdzie na przejściu granicznym w Chyżnem podsumowano działania kontrolne prowadzone w regionie.

  • Zobacz też:
Stan nadzwyczajny na Słowacji. Pryszczyca coraz bliżej Małopolski
Rząd Słowacji ogłosił stan nadzwyczajny w związku z wykryciem pryszczycy. Na granicach trwają kontrole, które mają uchronić przed przeniesieniem się zarazy

Kolejne ognisko pryszczycy na Słowacji

Przypomnijmy, rząd Słowacji 25 marca ogłosił stan nadzwyczajny na terenie całego kraju w związku z wykryciem pryszczycy. Wcześniej wykryto ją na Węgrzech i w Niemczech. 30 marca na Słowacji wykryto kolejne ognisko pryszczycy, tym razem w gospodarstwie utrzymującym 3500 sztuk bydła mlecznego. Znajduje się ono ok. 100 km od poprzednich ognisk. Pryszczyca, mimo drastycznych środków przeciwdziałania jej rozprzestrzenianiu, jest coraz bliżej Polski.

Kontrole na granicach

W Warszawie eksperci i przedstawiciele służb weterynaryjnych omówili raporty z przeprowadzonych kontroli na granicach w województwach śląskim, podkarpackim, opolskim i małopolskim. Analizowano nie tylko liczbę przeprowadzonych inspekcji, ale także skuteczność stosowanych środków dezynfekcyjnych oraz procedury identyfikacji potencjalnych zagrożeń. - Musimy działać zdecydowanie i wielotorowo, aby uniemożliwić przedostanie się wirusa na terytorium Polski. Każdy transport zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego musi być kontrolowany z najwyższą starannością - podkreślił minister Siekierski.

Drugi etap odprawy miał miejsce na przejściu granicznym w Chyżnem, gdzie minister Siekierski wraz z wojewodą małopolskim Krzysztofem Janem Klęczarem osobiście nadzorowali przebieg działań kontrolnych. W odprawie uczestniczyli także przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Krajowej Administracji Skarbowej. Po zakończeniu spotkania odbył się briefing prasowy. - Priorytetem jest ochrona polskiego rolnictwa i hodowli zwierząt. Każdy przypadek podejrzenia pryszczycy musi być natychmiast zgłaszany i weryfikowany - poinformował minister Siekierski.

Całodobowe dyżury służb

W poniedziałek, 31 marca w Krakowie natomiast zwołano posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym uczestniczyli wojewodowie sąsiadujących województw oraz eksperci z zakresu weterynarii i bezpieczeństwa granicznego. Spotkanie poświęcono dalszym planom zabezpieczenia granicy oraz zwiększeniu liczby inspekcji na przejściach granicznych. Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podkreślił wagę współpracy między służbami. - Dzięki wspólnym działaniom mamy realną szansę na zahamowanie zagrożenia. Kluczowe jest szybkie reagowanie i skuteczna koordynacja - powiedział wojewoda.

Na przejściach granicznych w Chyżnem, Piwnicznej, Barwinku, Zwardoniu, Korbielowie oraz Głuchołazach kontrole prowadzone są całodobowo, z wykorzystaniem bramek dezynfekcyjnych, mat dezynfekcyjnych oraz specjalistycznych opryskiwaczy do dezynfekcji pojazdów. Współpraca służb weterynaryjnych, Policji, Straży Granicznej oraz administracji skarbowej pozwala na skuteczne monitorowanie transportów zwierząt i produktów mogących stanowić zagrożenie.

Minister Siekierski zaznaczył, że monitorowanie sytuacji odbywa się w trybie ciągłym, a wszystkie raporty dotyczące kontroli są na bieżąco analizowane. - Nie możemy dopuścić do rozprzestrzenienia się wirusa w Polsce. Zachowanie najwyższej ostrożności i natychmiastowe reagowanie są kluczowe w tej walce – podkreślił minister.

- Monitorujemy sytuację na granicy. Kontrole są zintensyfikowane. Na dwóch najbardziej przepustowych przejściach granicznych ze Słowacją (Chyżne i Piwniczna-Zdrój) prowadzimy działania dezynfekcyjne. Dotychczas kontroli poddano ponad sto transportów zwierząt (ponad 2 tysiące sztuk zwierząt), wjeżdżających głównie ze Słowacji. Dla służb dyżurujących na granicy w trybie ciągłym przygotowane zostało zaplecze kontenerowe. Za pośrednictwem Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego skierowaliśmy do Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego apel przypominający o podstawowych zasadach postępowania w związku z podejrzeniem pryszczycy. Podkreślamy, że zachowanie ostrożności i szybkie rozpoznanie choroby stanowi pierwszy i najważniejszy etap jej zwalczania! W najbliższym czasie odbędzie się także połączone posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i mojego Zespołu Doradczego ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi – zapowiedział Krzysztof Jan Klęczar.

Zagrożenie dla hodowców zwierząt

Wojewoda małopolski apeluje do hodowców, rolników i przetwórców, aby zwracali szczególną uwagę na zdrowie swoich zwierząt oraz przestrzegali zasad prewencji. - Zagrożenie jest realne, a wirus pryszczycy może rozprzestrzeniać się niezwykle szybko. Musimy działać razem, aby skutecznie chronić polską hodowlę – zaapelował Klęczar.

Służby kontynuują intensywne kontrole i badania laboratoryjne, a sytuacja na granicach monitorowana jest przez całą dobę. Najnowsze informacje dotyczące zagrożenia pryszczycą publikowane są na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii: www.wetgiw.gov.pl.

fot. Fb. Krzysiek Klęczar

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka