niedziela, 7 lipca 2024 13:23

Uwaga na burze! Od zachodu nadchodzi niebezpieczna pogoda. Są ostrzeżenia

Autor Marzena Gitler
Uwaga na burze! Od zachodu nadchodzi niebezpieczna pogoda. Są ostrzeżenia

Niedzielne popołudnie przyniesie groźne zjawiska. Burzowe chmury nadciągają nad powiat tarnowski. Alerty pogodowe obowiązują w całej Małopolsce.

Od niedzielnego popołudnia można spodziewać się burz, bardzo silnych opadów deszczu (do 35 mm), oraz porywów wiatru (do 90 km/h). Może wystąpić grad i lokalne podtopienia. Ta niebezpieczna aura to efekt fali upałów (dziś nawet do 32 stopni w cieniu) i przesuwającego się z zachodu na wschód pofalowanego frontu atmosferycznego, poprzedzonego linią zbieżności wiatrów.

Drugi stopień alertów dla części Małopolski

Groźne burze są już widoczne na zachodzie, tuż przy granicy Małopolski i Podkarpacia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikaty o burzach i alerty pierwszego i drugiego stopnia. Najbardziej zagrożona jest południowo-zachodnia część naszego województwa. W powiatach bocheńskim, brzeskim, dąbrowskim, tarnowskim (i Tarnowie), limanowskim, nowosądeckim (i w Nowym Sączu) oraz gorlickim skala zjawisk będzie wyższa. Na tym obszarze (oprócz powiatu bocheńskiego) już obserwuje się aktywny rozwój chmur konwekcyjnych, głównie w okolicach Gorlic, Grybowa i Brzostka. W najbliższych godzinach spodziewany jest silniejszy rozwój burz, z którymi będą związane nawalne opady deszczu o wydajności 20-35 mm/h, opady gradu 2-5 cm oraz porywy wiatru do 90 km/h.

Burze po południu, wieczorem i w nocy

Prognozę konwekcyjną opublikowało też Stowarzyszenia Skywarn Polska.  "Niedzielne popołudnie, wieczór, a częściowo także godziny nocne przyniosą burze nad obszarem południowej, południowo-wschodniej i wschodniej Polski. Największej aktywności burz należy spodziewać się od Małopolski przez Podkarpacie po Lubelszczyznę - możliwy jest rozwój silniejszych superkomórek burzowych z gradem i ulewami, a w dalszej fazie rozwoju konwekcji, możliwe jest powstanie większego układu burzowego" - napisali Polscy Łowcy Burz.

Niedzielne popołudnie, wieczór, a częściowo także godziny nocne przyniosą burze nad obszarem południowej,...

Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Niedziela, 7 lipca 2024

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka