środa, 13 września 2023 07:47

Uzdatnianie wody a legionella: Jakie urządzenia najskuteczniej chronią przed bakteriami?

Autor Artykuł sponsorowany
Uzdatnianie wody a legionella: Jakie urządzenia najskuteczniej chronią przed bakteriami?

Woda jest najlepszym napojem dla człowieka. Doskonale wpływa na nasze ciała, orzeźwiając je i nawadniając. Nie zawsze jednak jest ona tak krystalicznie czysta, jakbyśmy tego chcieli. Zdarza się, że nawet w wodzie płynącej do naszych domów wodociągami albo zgromadzonej w studni rozwijają się szkodliwe dla zdrowia mikroby. Tak właśnie stało się niedawno w Polsce, gdy w wodzie pojawiła się groźna bakteria – legionella. W jaki sposób możemy uzdatniać wodę, by była ona bezpieczna? Oto kilka praktycznych sposobów.

Oczyszczanie wody – czy naprawdę jest takie ważne?

Historia ludzkości pokazuje, że zdrowa i czysta woda jest podstawą budowania każdej cywilizacji. Dostęp do niej sprzyja urodzajowi i zachowaniu higieny. Gdy jednak dostaną się do niej bakterie czy wirusy, stać się może naprawdę groźnym przeciwnikiem. Skażona woda niejednokrotnie dziesiątkowała całe miasta czy państwa. Ostatnia epidemia cholery miała miejsce zaledwie nieco ponad wiek temu. Jakość wody jest więc kluczowa dla zachowania zdrowia całej populacji.

Legionella – co to jest i czym grozi zakażenie?

Legionella pneumophila to bakteria, o istnieniu której wiemy zaledwie od półwiecza. Odkryto ją, gdy zgromadzeni w hotelu amerykańscy weterani, zaczęli wykazywać grypopodobne objawy, które szybko przekształciły się w śmiertelne dla wielu z nich zapalenie płuc. Legionelloza, czyli choroba którą wywołują pałeczki tej podstępnej bakterii, może stać się naprawdę groźna dla osób ze współistniejącymi dolegliwościami zdrowotnymi.

Legionellę można spotkać niemal w każdym zakątku globu. Często czai się w naturalnych zbiornikach słodkiej wody, wodociągach, miejscach użyteczności publicznej, gdzie jest dostęp do wody czy fontannach.

Nie zarazimy się tą bakterią jednak, pijąc skażoną wodę czy pływając w jeziorze. Aby mikroby te dostały się do organizmu i siały w nim spustoszenie, potrzebna jest woda w formie aerozolu, np. spod prysznica albo ze zraszacza.

Objawy zakażenia legionellą:

  • kaszel – początkowo suchy, później mokry;
  • wysoka temperatura ciała;
  • trudności z oddychaniem;
  • ból głowy;
  • problemy z układem trawiennym: ból brzucha, biegunka, wymioty.

Szczególnie narażone na działanie legionelli są osoby z obniżoną odpornością: leczące się onkologicznie, tuż po zabiegach chirurgicznych, z chorobami serca, cukrzycą i problemami z układem oddechowym.

Jak uzdatnić wodę?

Uzdatnianie wody w domu niesie za sobą wiele korzyści. Zarówno wodę pozyskiwaną z przydomowej studni, jak i płynącą do kranów wprost z sieci wodociągowej warto porządnie oczyszczać. Przykład legionelli pokazuje, że zawsze dobrze jest dodatkowo zatroszczyć się o płyn, który trafia do naszych garnków, kubków czy wanien. Ograniczenie ryzyka zakażenia bakteriami nie jest jednak jedynym powodem, dla którego warto mieć w domu uzdatniacz wody.

Jakie jeszcze zalety korzystania z takich urządzeń można zaobserwować?

  • zmiękczenie wody;
  • poprawa jej smaku;
  • oczyszczenie wody z grzybów;
  • zmniejszenie ilości żelaza, magnezu, manganu i chloru.

Sprawdź, jakie korzyści niesie za sobą uzdatnianie wody w domu >>

Przydomowa stacja uzdatniania wody

Zanim wybierzemy idealne urządzenie do oczyszczania wody w domu, powinniśmy wykonać test. Próbkę wody warto przesłać do badania, by przekonać się, jaki dokładnie jest jej skład. Laboratorium określi PH wody, jej kolor, twardość, zawartość jonów amonowych, żelaza, manganu i drobnoustrojów. Dzięki temu lepiej dobierzemy model do faktycznych potrzeb.

Systemy uzdatniania wody tego typu opierają swoje działanie na przepuszczaniu wody przez specjalny piasek. Dzięki temu trafiają do niej jony sodu, a niepożądane cząsteczki zostają odfiltrowane. Obsługa najprostszych urządzeń tego typu opiera się jedynie na wymianie butli, gdy zajdzie taka potrzeba. Te bardziej zaawansowane pozwalają kontrolować proces dzięki nowoczesnemu panelowi.

Filtr odwróconej osmozy

Innym sposobem na czystą wodę jest filtr odwróconej osmozy. Działa on nieco inaczej niż przydomowa stacja uzdatniania wody. W tym przypadku płyn przepuszczany jest przez membranę zatrzymującą zarówno bakterie, jak i metale ciężkie, rdzę, pierwotniaki czy piasek. Dzieje się tak dzięki wielokrotnemu i zróżnicowanemu filtrowaniu. Decydując się na tę formę dbania o czystą wodę w domu, warto pamiętać, że podczas przepływania przez membranę, jest ona pozbawiana także tych korzystnych dla zdrowia składników.

Filtry na kran

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem na czystą wodę w domu są specjalne nakładki filtrujące na krany albo po prostu gotowe baterie z wbudowanym systemem oczyszczającym. Ich montaż nie sprawi problemu nawet niewprawionym w domowych instalacjach osobom. Dzięki tej szybkiej i łatwej zmianie z wody w mig znikną zanieczyszczenia.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka