niedziela, 14 stycznia 2024 05:00

W Brzesku odbył się pierwszy dialog społeczny Carlsberg Polska. "Warzymy dla lepszego dziś i jutra"

Autor Katarzyna Jamróz
W Brzesku odbył się pierwszy dialog społeczny Carlsberg Polska. "Warzymy dla lepszego dziś i jutra"

W grudniu ubiegłego roku Browar Okocim stał się miejscem pierwszego dialogu społecznego, zorganizowanego przez Carlsberg Polska. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele urzędu miasta, miejscowej szkoły, lokalnych społeczności, dostawcy surowców i usług, dystrybutorzy, a także inne organizacje, z którymi firma na co dzień współpracuje. Celem była rozmowa nt. społecznego i środowiskowego oddziaływania firmy. Wnioski z rozmów zostaną uwzględnione przez Carlsberg Polska w strategii zrównoważonego rozwoju oraz Raporcie ESG 2023.

Choć Okocim to nazwa wsi leżącej w powiecie brzeskim, częściej kojarzy się z działającym tu od 1845 roku browarem. To najlepiej pokazuje, jak duży wpływ wywiera on na lokalną społeczność, rynek pracy, gospodarkę i środowisko naturalne. Browar Okocim to jeden z największych browarów Grupy Carlsberg w Europie, w którym warzone są rozpoznawalne marki piwa jak: Okocim, Kasztelan, Harnaś, Somersby, Żatecky czy Garage. Browar zatrudnia ponad 500 osób, kooperuje z lokalnymi dostawcami, inwestuje w rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną oraz czystość wody, angażuje się w życie lokalnej społeczności. Ze względu na swoje znaczenie stał się więc miejscem pierwszego dialogu społecznego zorganizowanego przez Carlsberg Polska.

Rozmowy na rzecz zrównoważonego rozwoju

Realizowany od 2017 roku program ESG (Environmental – ochrona środowiska, Social – społeczna odpowiedzialność, Governence – ład korporacyjny) Together Towards Zero and Beyond jest integralną częścią strategii biznesowej i misji „warzymy dla lepszego dziś i jutra”. Wyniki podejmowanych działań oraz plany na przyszłość opisywane są w corocznych raportach ESG. Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie badania tzw. podwójnej istotności, w ramach którego weryfikowane są obszary wpływu na środowisko i społeczności lokalne. – Ambicją Carlsberg Polska jest bycie liderem zrównoważonego rozwoju, a Browar Okocim ma do odegrania ważną rolę w tym zakresie. Już teraz możemy pochwalić się nowoczesną oczyszczalnią ścieków, która służy nie tylko browarowi, ale także mieszkańcom Brzeska i okolicznemu środowisku. Rocznie zakład oczyszcza 900 basenów olimpijskich ścieków, a powstający w wyniku oczyszczania ścieków biogaz wykorzystywany jest jako odnawialne i czyste źródło energii cieplnej oraz eklektycznej. Podjęty dialog ma służyć temu, by przyszłe działania browaru jeszcze lepiej odpowiadały potrzebom regionu i jego mieszkańców – powiedział Marcin Będlin, Dyrektor Browaru Okocim.

– Największa wartość spotkania to wnioski z dyskusji z uczestnikami podczas warsztatów. Poruszyliśmy różne tematy i wypracowaliśmy wiele cennych pomysłów, które chcielibyśmy wspólnie zrealizować. Przeprowadzony dialog jest również ważnym elementem prac nad wspomnianym Raportem ESG za rok 2023 – podkreśla Teresa Aldea, kierowniczka ds. zrównoważonego rozwoju Carlsberg Polska.

Carlsberg Polska

Jest jednym z trzech największych graczy na rynku piwa w Polsce. Carlsberg Polska warzy piwa najwyższej jakości, odwołujące się do przyjemnych i radosnych stron dorosłego stylu życia. Konsumenci mogą wybierać z szerokiej oferty wielokrotnie nagradzanych marek piw takich jak: Carlsberg, Okocim, Zatecky, Kasztelan, Brooklyn, 1664 Blanc, Somersby, Garage, Karmi, Bosman czy Harnaś. Piwa z grupy Carlsberg Polska warzone są w browarach o wieloletniej tradycji piwowarskiej – w Browarze Okocim w Brzesku (1845), Browarze Bosman w Szczecinie (1848) i Browarze Kasztelan w Sierpcu. Łączne zatrudnienie w Polsce wynosi ponad 1300 pracowników.

Firma promuje odpowiedzialną konsumpcję alkoholu, angażuje swoich pracowników w wolontariat, współpracuje ze swoimi partnerami biznesowymi na zasadach wzajemnego poszanowania, działa na rzecz obiegu zamkniętego opakowań, a także odpowiedzialnie gospodaruje wodą i energią. Carlsberg Polska wchodzi w skład duńskiej Grupy Carlsberg, której korzenie sięgają 1847 roku.

Inf./Fot. Informacja Prasowa

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje

Rozrywka