wtorek, 8 czerwca 2021 19:33

W długi weekend na tatrzańskich szlakach padł rekord

Autor Mirosław Haładyj
W długi weekend na tatrzańskich szlakach padł rekord

Prawie 100 tys. osób w długi czerwcowy weekend wyszło na szlaki Tarzańskiego Parku Narodowego. Jak podaje portal gazetakrakowska.pl, tegoroczny weekend w połączeniu ze świętem Bożego Ciała okazał się rekordowy spośród podobnych w ostatnich trzech lat.

Najazd turystów który nastąpił w czasie długiego weekendu (3-6 czerwca) znalazł odzwierciedlenie także na tatrzańskich szlakach. Portal gazetakrakowska.pl przytoczył dane Tatrzańskiego Parku Narodowego dotyczące ilości sprzedanych biletów. W statystyki nie wliczają się wejścia w Dolinę Chochołowską a także wjazdy na Kasprowy Wierch kolejką linową.

Podhale przeżyło oblężenie. Długi weekend pod znakiem tłumu turystów i olbrzymich korków
Długi czerwcowy weekend zachęcił do wyjazdów. Turyści ruszyli w Polskę - w tym na Podhale, które przeżyło istne oblężenie. Mimo napływu ogromnej ilości turystów wolny czas w cieniu polskich Tatr upłynął spokojnie.

Po zsumowaniu ilości sprzedanych biletów w punktach sprzedaży TPN-u, okazało się, że w ciągu czterech dni łącznie na szlaki weszło 99 127 osób. W czwartek na górskich trasach pojawiło się ponad 24,5 tysiąca osób (24 564). W piątek było ich 14 tysięcy więcej – prawie 38,5 tysiąca (38 484), co było zarazem rekordem weekendu (tego dnia pogoda też najbardziej dopisała). W sobotę 5 czerwca turystów było znacznie mniej, bo ponad 21,6 tysiąca (21 639). Najmniejszą ilość wejść odnotowano w niedzielę 6 czerwca, kiedy to sprzedano "tylko" 13 440 wejściówki.

Wśród piechurów największą popularnością cieszył się szlak do Morskiego Oka. Łącznie odwiedziło go ponad 25 tysięcy osób (25 389), najwięcej w piątek, aż 10 358 osób. Drugim najpopularniejszym kierunkiem wypraw była Dolina Kościeliska, którą w sumie wybrało 18 814 osób. Z kolei najmniej turystów można było spotkać w Dolinie Olczyskiej, którą w ciągu całego długiego weekendu łącznie odwiedziło 1526 osób.

Biorą pod uwagę trzy ostatnie lata, tegoroczni długi weekend czerwcowy był rekordowy. W 2020 r. w analogicznym okresie po tatrzańskich szlakach wędrowało 72 641 osób a przed pandemią, w 2019 r. - 49 997 osób. Na tegoroczny rekord niewątpliwie wpływa miała wyjątkowo dobra pogoda oraz zniesienie części obostrzeń spowodowało, że wielu turystów zdecydowało się na wyjazd do polskich miejscowości turystycznych.

Fot.: Obraz anialaurman z Pixabay

Podhale

Podhale - najnowsze informacje