czwartek, 28 marca 2024 14:45

W powietrzu nie ma sobie równych. Okazuje się, że jest też świetnym... łyżwiarzem [WIDEO]

Autor Norbert Kwiatkowski
W powietrzu nie ma sobie równych. Okazuje się, że jest też świetnym... łyżwiarzem [WIDEO]

Umówmy się! Bielik w przestworzach nie ma sobie praktycznie równych i nie tyczy się to tylko polskiego nieba. Ten drapieżny lotnik występuje właściwie od Japonii po Islandię czy Grenlandię i to chyba właśnie tamtejszy klimat stworzył z niego również świetnego... łyżwiarza.

Na poniższym nagraniu widzimy z jaką gracją porusza się Bielik po zamarzniętym akwenie wodnym. Jest to wręcz niebywały kontrast z szaleńczymi szarżami w powietrzu tego gagatka, którego szybkość nurkowania podczas polowania na ryby lub ssaki lądowe może osiągać nawet 160 km/h.

Wideo pochodzi z Facebookowego profilu Fotopułapki - Trail Cameras, a jego autorem jest Marcin Seroczyński:

Bielik 🦅

Bielik 🦅 🎥 Marcin Seroczyński

Opublikowany przez Fotopułapki - Trail Cameras Poniedziałek, 29 stycznia 2024

Ciekawostki o Bieliku

Bieliki to nietuzinkowe ptaki. Trudno więc się dziwić, że od dekad jest jednym z symboli narodowych Polski. Co więcej, lotnik ten jest często przedstawiany jako godło na dawnych pieczęciach czy współczesnych herbach naszego kraju.

W przypadku naszego bohatera na uwagę zasługuje jego życie uczuciowe. Jest ono o tyle ciekawe, że bieliki są monogamiczne, co oznacza, że tworzą pary na całe życie. A co... pewnie się nie spodziewaliście po takim twardzielu duszy romantyka. Ten majestatyczny ptak ma to jednak do siebie, że potrafi zaskakiwać i to nie tylko swoje ofiary...

Bielikowe igraszki najlepiej ukazuje poniższe nagranie:

Szacuje się, że w Polsce żyje od 1200 do nawet 1500 bielików i podlegają one ścisłej ochronie.

Foto: zrzut ekranu/Fotopułapki - Trail Cameras

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka