piątek, 6 listopada 2020 06:39

Wieliczka. Podsumowano zbiórkę na ratowanie zabytkowych nagrobków. Takiej kwoty jeszcze nigdy nie było!

Autor Jadwiga Duda
Wieliczka. Podsumowano zbiórkę na ratowanie zabytkowych nagrobków. Takiej kwoty jeszcze nigdy nie było!

Zamknięcie cmentarzy od 31.10 do 1.11 oprócz strat hodowców kwiatów oraz sprzedawców zniczów i kwiatów ma jeszcze jeden skutek. Postawiło w niezwykle trudnej sytuacji społeczne komitety ratujące zabytkowe nagrobki. Tak samo jest w Wieliczce. Ile wyniosła tegoroczna zbiórka?

W dniach 23.10 do 3.11.2020 r. na Cmentarzu Komunalnym w Wieliczce odbyła się 15 zbiórka funduszy  do skarbon na drugi etap prac konserwatorskich grobu w kwaterze VII nauczycielki Antoniny Kałużanki zmarłej w 1902 r.

Zbiórkę organizowało Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół Wieliczki”, które powołało Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Cmentarza Komunalnego w Wieliczce uchwałą Walnego Zgromadzenia w dniu 19.09.2020 r.  Komitet tworzyli: Jadwiga Duda, Anna Kisiel, Grażyna Kowal, Jacek Kowal, Hanna Kozioł, Jan Matzke, Maria Nawrot, Wanda Polan, Marian Sipóra, Jacek Zagajewski, członkowie i sympatycy Klubu Przyjaciół Wieliczki. Klub otrzymał zgodę nr 2020/2715/OR Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie na przeprowadzenie zbiórki do puszek. Kwestarze ze względu na epidemię koronawirusa nie prowadzili zbiórki do puszek. Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy za datki. Szczególne podziękowania należą się wyżej wymienionym osobom za pracę społeczną w Komitecie. Dziękujemy Małopolskiemu Bankowi Spółdzielczemu w Wieliczce a szczególnie Pani Izabeli Borzęckiej za obsługę finansową 15-tej zbiórki.

Zebrano zaledwie 354 zł. 29 gr. na odnowę zabytkowych pomników na cmentarzu w Wieliczce. To kropla w morzu potrzeb.

Przypominamy, że z ubiegłorocznej zbiórki wykonano pierwszą część remontu zabytkowego grobu  rodziny Kałużów - Antoniny Kałużanki (8/4 1873- 29/11 1902),  nauczycielki Szkoły Wydziałowej Żeńskiej w Wieliczce. Prace sfinansowano z ubiegłorocznej zbiórki. Kosztowały 16.105 zł 39 gr.

Wieliczka. Odnowiono zabytkowy grób Antoniny Kałużanki
Na cmentarzu w Wieliczce, w kwaterze VII odnowiono grób nauczycielki Antoniny Kałużanki z 1902 r.. Restauracja była możliwa dzięki funduszom z XIV kwesty SKRZCK w Wieliczce

Zwracamy się z prośbą do wieliczan i gości odwiedzających groby bliskich na wielickim cmentarzu o wpłaty  na drugi etap prac konserwatorskich grobu Antoniny Kałużanki w 2021 r. na  konto Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”: Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Cmentarza Komunalnego w Wieliczce nr: 90 86 190006 0010 0200 7852 0004  Małopolski Bank Spółdzielczy ul. Kilińskiego 2, 32-020 Wieliczka. OFIARODAWCOM  DZIĘKUJEMY!

Wieliczka. Zbiórka na zabytkowe nagrobki również na konto Komitetu
Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Cmentarza Komunalnego w Wieliczce przypomina, że trwa zbiórka na remont starych nagrobków. Wpłaty można również przesyłać na konto Komitetu.

zobacz też:

Wieliczka. Apel samorządowców w sprawie koniecznych działań w obszarze ochrony zdrowia
Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł wraz ze Stowarzyszeniem Samorządy dla Polski Ruch Wspólna Polska apelują do rządu o wprowadzenie rozwiązań, które ułatwią walkę z pandemią. O jakie zmiany chodzi?
Dzięki współpracy z powiatem bocheńskim powstanie punkt wymazowy dla mieszkańców powiatu wielickiego
Dzięki współpracy z powiatem bocheńskim w Wieliczce powstanie punkt wymazowy dla mieszkańców powiatu wielickiego.
Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje