piątek, 2 lutego 2024 13:18

Wiosną ruszy budowa węzła Zakopianki z ul. Sobieskiego w Myślenicach, jest też wykonawca tunelu w Krzyszkowicach

Autor Artykuł sponsorowany
Wiosną ruszy budowa węzła Zakopianki z ul. Sobieskiego w Myślenicach, jest też wykonawca tunelu w Krzyszkowicach

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o podpisaniu umowy na budowę nowego węzła w Myślenicach, na skrzyżowaniu Zakopianki z ul. Sobieskiego. W ramach tej inwestycji powstanie również kładka dla pieszych na wysokości przystanku Tarnówka, a zlikwidowana zostanie sygnalizacja świetlna na wjeździe do Myślenic, a ruch będzie prowadzony bezkolizyjnie. Kolejne dobre wieści dla Gminy Myślenice, to wybór oferty na budowę bezkolizyjnego węzła wraz z tunelem w Krzyszkowicach.

- Kolejne prace doprowadzamy do finału! GDDKiA podpisała umowę z wykonawcą, a już wiosną ruszą prace nad przebudową skrzyżowania w Myślenicach, natomiast rozstrzygnięto już przetarg na budowę tunelu w Krzyszkowicach i czekamy na podpisanie umowy oraz rozpoczęcie prac budowlanych. Wypracowana wraz z projektantami ostateczna wersja węzła bezkolizyjnego w Myślenicach wraz z dodatkową kładką dla pieszych na Tarnówce to efekt również moich działań, a także pracowników myślenickiego magistratu. Pierwotna wersja utrudniała przedostatnie się chociażby do przystanku autobusowego mieszkańców tej części Myślenic i cieszę się, że projektanci przychylili się do naszej prośby, a także wspólnie robimy kolejny krok w stronę poprawy bezpieczeństwa na Zakopiance, bowiem ruszy realizacja dwóch ważnych węzłów drogowych na terenie naszej gminy  – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Wartość prac węzła w Myślenicach to prawie 56 mln zł. Inwestycja jest finansowana ze środków budżetowych będących w dyspozycji Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, a wykonawcą będzie firma Banimex i zgodnie z umową ma zakończyć roboty do końca 2025 roku. W sprawie tunelu w Krzyszkowicach, jeśli nie wpłyną żadne odwołania, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisze umowę z firmą Nowak-Mosty na przełomie lutego i marca. Wykonawca na budowę węzła będzie miał 18 miesięcy od podpisania umowy, nie licząc 3-miesięcznych przerw zimowych. Uwzględniając te przerwy węzeł powinien powstać w ciągu 2 lat. Inwestycję ma zrealizować firma Nowak-Mosty za 91,1 mln zł.

- Cieszę się, że robimy milowy krok w stronę budowy tunelu w Krzyszkowicach. Jako mieszkaniec tej miejscowości, wcześniej przedstawiciel mieszkańców jako radny gminny, a ostatnio radny powiatowy, od lat zabiegałem o wykonanie tej inwestycji. Szczególnie dziękuję burmistrzowi Jarosławowi Szlachetce, wraz z którym prowadziliśmy rozmowy zarówno z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, Ministrem Infrastruktury oraz posłem Władysławem Kurowskim i dziś możemy przekazać te znakomite informacje, które znacznie poprawią bezpieczeństwo w rejonie tego skrzyżowania, które staje się coraz bardziej niebezpieczne w związku ze zwiększającym się ruchem samochodowym – mówi Robert Pitala, mieszkaniec Krzyszkowic, sekretarz Gminy Myślenice.

Droga krajowa nr 7, potocznie zwana Zakopianką należy do sieci TEN-T i jest istotnym połączeniem komunikacyjnym kraju. Obsługuje zarówno ruch tranzytowy jak i lokalny. Z roku na rok obserwujemy zwiększenie natężenia ruchu.  W latach 2020-2021 na samym odcinku Jawornik – Myślenice wyniosło ono prawie 47 tys. pojazdów na dobę.

- Umowa na budowę węzła drogowego na skrzyżowania drogi krajowej nr 7 z drogą powiatową w Krzyszkowicach podpisana. Przez pięć lat sprawowania funkcji burmistrza Myślenic, moja determinacja, współpraca i podejmowane działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców zaowocowały osiągnięciem celu, który dla innych pozostawał nieosiągalny przez kilkanaście lat. Wszystkim, którzy swoimi dobrymi decyzjami przyczynili się do realizacji tej ważnej dla nas wszystkich inwestycji związanej z budową tunelu w Krzyszkowicach bardzo dziękuję. Bezpieczeństwo mieszkańców jak również nowoczesna infrastruktura drogowa są dla mnie jako burmistrza ogromnie ważne. Ogromnie cieszę się, że kolejna inwestycja związana z budową bezkolizyjnego węzła na Zakopiance, którą zapowiadałem będzie realizowana - dodał Jarosław Szlachetka.

Foto: Miasto i Gmina Myślenice

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka