czwartek, 19 września 2019 09:38

Wisła Kraków - krajobraz po burzy

Autor Mateusz Łysik
Wisła Kraków - krajobraz po burzy

Jeszcze kilka miesięcy temu Biała Gwiazda była w ogromnych tarapatach. Choć obecnie sytuację w jakiej się znajduje możemy określić jako zdecydowanie lepszą, to wciąż daleko jej do komfortowej. Co zatem czeka w najbliższych miesiącach klub z grodu Kraka?

Prokuratorskie zarzuty

Dla tych bardziej zorientowanych w sytuacji, ostatnie zatrzymania byłych włodarzy Wisły nie były niespodzianką. Jeśli wierzyć doniesieniom medialnym, osobą na której ciążyć ma najwięcej zarzutów jest była Prezes Marzena S. To właśnie jej zarzucana jest niegospodarność i wyprowadzanie znacznych sum pieniędzy z klubowej kasy.

Pośród osób które funkcjonariusze CBŚP zatrzymali we wtorek 10 września znaleźli się także m.in. były wiceprezes i członek Rady Nadzorczej Robert S., były Przewodniczący Rady Nadzorczej Tadeusz C. oraz Anna M. Z., która prywatnie jest małżonką Grzegorza Z., a więc osoby ściśle związanej z grupą kibicowską „Wisła Sharks”.

Paradoksalnie to właśnie te osoby, którym dobro klubu powinno leżeć na sercu sprawiły, iż sytuacja w jakiej znajdują się w tej chwili 13-krotni Mistrzowie Polski daleka jest od ideału. Czy wobec niezbyt ciepłych relacji na linii klub-władze miasta, uda się ugasić pożar jaki kilka miesięcy temu rozpętał się przy Reymonta?

Carlitos sponsorem

Na koniec lipca bieżącego roku dług Wisły wobec miasta wyliczony został na około 5,2 mln złotych. Władze klubu podejmowały już kilkukrotnie próby negocjacji z przedstawicielami krakowskiego magistratu, jednak zwykle kończyły się one fiaskiem. Ostatnią propozycją jaką wystosowali działacze Białej Gwiazdy w kierunku miejskiej rady, był zakup band reklamowych za kwotę około 1,2 mln złotych. Prezydent Jacek Majchrowski nie ustosunkował się jeszcze do tej propozycji, co daje symboliczny promyk nadziei osobom blisko związanym z krakowskim klubem.

W tej trudnej sytuacji finansowej zbawieniem dla Wiślaków okazuje się transfer Carlitosa, który zdecydował się zamienić warszawską Legię na Al- Wahda. Klub ten rozgrywa na co dzień swoje mecze w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Według informacji jakie pojawiają się w naszej rodzimej prasie, dzięki temu transferowi kasa zespołu z Reymonta wzbogaci się o kwotę około 450 tys. euro. Taki zastrzyk gotówki z całą pewnością ułatwi nieco włodarzom Wisły bój o dalszy byt klubu. Czy mimo problemów pozasportowych forma jaką prezentują obecnie podopieczni Macieja Stolarczyka pozwala domniemywać, iż stać ich będzie na walkę o czołową ligową ósemkę? Legalny bukmacher LV BET, który jest głównym sponsorem Białej Gwiazdy ocenia szanse na awans Wisły do górnej ósemki Ekstraklasy na około 50-proc. Potwierdzają to także przewidywania typy bukmacherskie użytkowników serwisu Protipster.

Szósta młodość Brożka

Dla wielu kibiców osoba Pawła Brożka jest typowym przykładem polskiego piłkarza, który po niezbyt udanych zagranicznych wojażach zdecydował się na powrót do Polski, gdyż tu zawsze odnajdywał się najlepiej. Kolejną przygodę ze swoją ukochaną „Wisełką”-  jak zwykł określać krakowski klub w wywiadach 38-krotny reprezentant kraju, rozpoczął w roku 2013. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, iż ta piękna historia będzie miała swój kres wraz z końcem sezonu 2017/18. Odbyło się nawet oficjalne pożegnanie piłkarza, który po sezonie stał się wolnym zawodnikiem. W swoich planach nie widział go ówczesny trener Wisły Joan Carrillo.

Gdy włodarze Białej Gwiazdy  zdecydowali o powierzeniu klubu w ręce Macieja Stolarczyka, to ten mając na uwadze dobre relacje z Brożkiem, zdołał przekonać go do swojego projektu i wznowienia dopiero co zakończonej kariery. Po dość przeciętnej poprzedniej kampanii, 36-latek notuje rewelacyjne wejście w  tegoroczne rozgrywki, w których znalazł już pięciokrotnie drogę do bramki rywali. Jeśli udałoby mu się utrzymać taką dyspozycję do końca sezonu, to bardzo realne stałoby się jego wejście do czołowej piątki najlepszych strzelców w historii polskiej ekstraklasy. Czy legendarnego napastnika stać będzie na taki wyczyn, który niewątpliwie byłby idealnym zwieńczeniem jego bogatej, wieloletniej kariery? O tym przekonamy się za kilka miesięcy.

Sport

Sport - najnowsze informacje