wtorek, 15 grudnia 2020 13:54

Wigilijny konwój w Krakowie. To akcja dla bezdomnych

Autor Marzena Gitler
Wigilijny konwój w Krakowie. To akcja dla bezdomnych

24. wigilia Jana Kościuszki dla osób bezdomnych i potrzebujących, organizowana we współpracy z MOPS oraz Fundacją im. Brata Alberta, w tym roku zostanie przeprowadzona w formie samochodowego konwoju. 20 grudnia odwiedzi on noclegownie i instytucje wspierające osoby potrzebujące, by przekazać paczki z artykułami spożywczymi i posiłkami.

– W czasie świątecznym, kiedy tak ważna jest więź z drugim człowiekiem i możliwość kontaktu, dotkliwie i boleśnie odczuwamy wyjątkowość obecnej sytuacji. Organizowana od 24 lat Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących to tradycja, którą zaszczepił naszemu miastu pan Jan Kościuszko i która wpisała się w kalendarz tych działań, które są szczególnie skoncentrowane na bliskości z drugim człowiekiem, a zwłaszcza z osobami potrzebującymi. Dla naszego miasta ten czas jest niezwykle trudny, mocno odczuwamy fakt, że mieszkańcy z którymi właśnie w tych dniach staraliśmy się pozostawać w bliskich relacjach, są od nas oddzieleni przez pandemię. Dlatego tym bardziej doceniamy organizację tegorocznej Wigilii, która odbędzie się mimo obecnych tak trudnych warunków – zapewnił Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa, dziękując w imieniu władz miasta organizatorom przedsięwzięcia objętego honorowym patronatem prezydenta Krakowa.

Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących zostanie przeprowadzona w formie samochodowego konwoju. W niedzielę, 20 grudnia o godzinie 9.00 z Rynku Głównego, organizatorzy wyruszą do noclegowni i instytucji wspierających osoby potrzebujące, by przekazać im świąteczne paczki pełne artykułów spożywczych i gotowych posiłków, które będzie można zjeść na miejscu, ale też odgrzać w późniejszym czasie.

– W tym roku, po raz pierwszy w 24-letniej historii naszych Wigilii, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, na krakowskim rynku nie stanie wigilijny stół.  Niemożliwe jest przyjęcie potrzebujących na Rynku Głównym i wspólne spotkanie przy stole, więc wyjątkowo to Wigilia przyjedzie do potrzebujących. Dzięki naszym staraniom i wsparciu partnerów, przygotujemy kilkadziesiąt tysięcy porcji dań wigilijnych i rozwieziemy je do wskazanych miejsc, rekomendowanych przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, prezesa Fundacji im. Brata Alberta oraz krakowski Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Cieszę się, że pomimo wielu przeciwności, jakie w tym roku nas spotykają, nadal możemy i potrafimy dzielić się z tymi, których los dotyka jeszcze mocniej – podkreśla Jan Kościuszko, pomysłodawca i organizator Wigilii.

Lista miejsc, które zostaną odwiedzone przez wolontariuszy, została przygotowana w ścisłej współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Fundacją im. Brata Alberta – organizacjami, które doskonale znają trudności, z jakimi mierzą się osoby potrzebujące oraz osoby będące w kryzysie bezdomności.

Na liście miejsc, do których trafią świąteczna paczki znalazły się między innymi noclegownie, schroniska, domy pomocy społecznej, mieszkania chronione, hospicjum, miejsca prowadzone przez siostry zakonne i zakonników, a także podopieczni inicjatyw, takich jak na przykład Dzieło Pomocy św. Ojca Pio czy Zupa na Plantach.

Pomagają od 24 lat

Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących to już lokalna tradycja. Kiedy w 1996 roku, podczas pierwszego spotkania rozdano około pięć tysięcy posiłków nikt nie spodziewał się, że przez kolejne dwie dekady na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia potrzebujący będą gromadzić się na krakowskim rynku, by choć przez chwilę przestać czuć się samotnie, by skorzystać z realnej pomocy. Inicjatywa pokazuje też skalę problemu ubóstwa, który często dotyczy osób starszych i samotnych. Podczas ubiegłorocznej edycji uczestnikom wydarzenia wydano ponad 50 tysięcy porcji wigilijnych potraw.

Sponsorzy i organizatorzy wigilii dla bezdomnych

Tegoroczna Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących to wspólne dzieło Jana Kościuszki, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, Fundacji im. Brata Alberta, partnerów i ludzi dobrej woli, których łączy chęć niesienia pomocy. Organizatorem Wigilii od ponad dwudziestu lat jest Grupa Kościuszko M2B i należące do niej restauracje - „Sławkowska 1” i „W Starej Kuchni.” Wydarzenie wspierają również liczni partnerzy: producent słodyczy Wawel SA, Bacówka Towary Tradycyjne, firma ABC K. Bobula i A. Bobula Spółka Jawna oraz Piekarnia Cukiernia Awiteks. W organizację przedsięwzięcia angażują się również wolontariusze.

Pomoc dla najuboższych

Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących to jedna z inicjatywnych, z których korzystają w grudniu krakowianie potrzebujący pomocy. Jak co roku miasto w wyjątkowym okresie świąt Bożego Narodzenia pamięta o osobach samotnych, starszych, w kryzysie bezdomności oraz potrzebujących.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie każdego roku realizował i angażował się w różne inicjatywy świąteczno-wigilijne dla tych grup mieszkańców. W tym roku, z uwagi na stan pandemii, nie mogą się odbyć tradycyjne spotkania wigilijne. Formuła świątecznej pomocy musiała ulec zmianie tak, aby sprostać obowiązującym przepisom dotyczącym reżimu sanitarnego a przede wszystkim zapewnić pełne bezpieczeństwo osobom korzystającym z pomocy.

W ramach podejmowanych działań, finansowanych ze środków rad dzielnic, rodzinom i osobom samotnym zamieszkałym na terenie dzielnicy V, VI i VII,VIII, X, XIII, XVIII będą przekazywane paczki z żywnością długoterminową oraz potrawami świątecznymi. Zmianie ulegnie także formuła corocznej Wigilii dla osób bezdomnych organizowanej przez Caritas, a dofinansowanej przez miasto. W tym roku osoby w kryzysie bezdomności otrzymają paczki z żywnością. A w ramach projektu „Dzielmy się dobrym słowem w atmosferze Bożego Narodzenia” do osób starszych zamieszkałych na terenie dzielnic XI i XIII trafią karty świąteczne wraz z życzeniami przygotowane przez przedszkolaków.

Jak wspomóc podopiecznych Fundacji?

Działalność Fundacji im. Brata Alberta można wspomóc wpłacając darowizny na:
BANK PEKAO S.A.
ul. Pijarska 1, KRAKÓW
21 1240 4533 1111 0000 5428 2421

foto: Obraz Alexandr Ivanov z Pixabay

Kraków

Kraków - najnowsze informacje