poniedziałek, 20 lipca 2020 11:40

Wysokiej jakości monitoring GPS – czym powinien się charakteryzować?

Autor Głos 24
Wysokiej jakości monitoring GPS – czym powinien się charakteryzować?

Monitoring GPS stopniowo staje się standardem dla firm posiadających własne floty, które działają nie tylko za granicą, ale także w Polsce.

Nie jest to zaskakujące, gdy mamy do czynienia z  technologią pozwalającą kontrolować wiele elementów funkcjonowania taboru. W tym artykule przedstawimy najważniejsze funkcje nowoczesnego monitorowania GPS, które nie ograniczają się do dostępu do bieżącej lokalizacji samochodu, ale mogą ją również zwizualizować za pomocą wygodnego interfejsu.

Nowoczesny lokalizator

Zacznijmy od lokalizatora, który jest podstawą działania omawianego urządzenia. Pozwala skutecznie zlokalizować dany pojazd i śledzić jego poczynania w czasie rzeczywistym. Dzięki temu rozwiązaniu podmiot odpowiedzialny za zarządzanie flotą samochodową (przykładowo fleet manager) może zmienić trasę w dowolnym momencie, kiedy zajdzie konieczność uniknięcia korków lub wypadku na drodze. To pozwoli na sprawniejsze zrealizowanie zamówień poszczególnych konsumentów.

Możliwość kontrolowania zużycia paliwowego

Biznesy, których poszczególne działania wykonują w głównej mierze właśnie floty, mogą optymalizować swoje budżety, skutecznie kontrolując zużycie ich paliwa. W tym celu potrzebny będzie zaprogramowany moduł do odczytu danych eksploatacyjnych pojazdu, które następne dokonane będą analizie. Monitoring jest w stanie również sumować sytuacje postojowe, chociażby na stacjach benzynowych. Wdrożony algorytm oblicza zużycie benzyny i wskazuje ewentualne naruszenia, w tym wykorzystanie samochodów firmy do celów innych niż te związane z wykonywaniem obowiązków pracowniczych.

Telematyka

Narzędzia telematyczne są powszechnie wykorzystywane w nowoczesnych monitoringach GPS. Mowa tu o specjalnie zaprojektowanych czujnikach używanych do zbierania danych operacyjnych wszystkich pojazdów firmowych. Później przekierowywane są one do programu analizującego. Umożliwia to uzyskanie informacji o aktualnym stanie technicznym samochodu i stylu jazdy przydzielonego personelu. Zwłaszcza ten drugi czynnik nie powinien być lekceważony, ponieważ ekonomiczna jazda pomoże zmniejszyć ryzyko uszkodzeń samochodu  i pozwoli na osiągnięcie oszczędności eksploatacyjnej.

Podsumowanie

Wymienione cechy wysokiej jakości monitoringu GPS wraz z jego zaletami powinny przekonać osoby zastanawiające się nad zakupem tego sprzętu, ale jeszcze nie do końca przekonane o jego słuszności. Nie pozostaje zatem nic innego, jak rozejrzeć się za sprawdzonym producentem.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje