niedziela, 15 października 2023 04:42

Z Chrzanowa aż do Francji. Ku temu była wyjątkowa okazja

Autor Norbert Kwiatkowski
Z Chrzanowa aż do Francji. Ku temu była wyjątkowa okazja

W miniony weekend kilkuosobowa delegacja z Chrzanowa uczestniczyła w obchodach Tygodnia Polonii w partnerskim mieście Harnes we Francji.

Chrzanowianie wzięli udział w uroczystym otwarciu sali spotkań dla mieszkańców Harnes. Wybudowano ją w miejscu, w którym niegdyś istniało boisko do gry w piłkę nożną. To właśnie tu, przed laty, swoje mecze rozgrywała polonijna drużyna. Podczas otwarcia sali Mer Harnes Philippe Duquesnoy, przypomniał jej dokonania i nazwiska najlepszych zawodników.

Wydarzeniu towarzyszyła promocja wydawnictwa poświęconego losom emigracji polskiej w Harnes. Książka autorstwa Józefa Pogodali została wydana kilka lat temu w Polsce. Teraz ze względu na duże zainteresowanie publikacją, wznowili ją Francuzi, dodatkowo przetłumaczono ją na język francuski. Chrzanowianie odwiedzili drukarnię w której powstał dodruk.  Szef drukarni opowiedział o tym, jak dziś wygląda ten proces.

Podarował też książki dla chrzanowskiej biblioteki. Wzruszającym akcentem podczas pobytu był udział delegacji w polskiej mszy świętej. Nabożeństwo poprowadzono w języku polskim i francuskim. Podczas mszy, wiceburmistrz Chrzanowa Jolanta Zubik, podziękowała mieszkańcom Harnes za pomoc jaka z ich strony poprzez nasze miasto płynęła do Ukrainy.Delegacja odwiedziła także miejsca związane z I wojną światową, gdzie nierzadko na tablicach pamięci można odnaleźć także polskie nazwiska m.in. wzgórze Notre-Dame-de-Lorette i znajdujący się tu wyjątkowy obiekt Międzynarodowy Pomnik Pamięci Pierścień Pamięci. Wyryto tu nazwiska prawie 580 000 żołnierzy różnych narodowości, którzy zginęli w tym regionie w latach 1914 - 1918. Ponadto Canadian National Vimy Memorial.

Miejsce poświęcone pamięci członków Kanadyjskich Sił Ekspedycyjnych zabitych podczas I wojny światowej.Wizyta chrzanowskiej delegacji była jednak przede wszystkim okazją do rozmów o ramach dalszej współpracy. Podkreślano, jak dla obu stron ważna jest możliwość wymiany młodzieżowej. Pojawił się pomysł na współpracę chórów z miast partnerskich. Rozmawiano także o tym, jak poszczególne instytucje wzajemnie mogłyby korzystać ze swoich doświadczeń.

Źródło oraz foto: Gmina Chrzanów (Autor zdjęcia A. Sierocińska)

Chrzanów - najnowsze informacje

Rozrywka